Здравните власти не искат да платят за иновативна ваксина
28-годишен онколобен мъж съди държавата за отказано лечение в Испания, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Бившият фитнес инструктор от Асеновград Николай Иванов страда от тежко онкологично заболяване на дебелото черво.
Преди 3 г., когато карценомът бил открит, Министерството на здравеопазването отказва да плати на университетската клиника „Памплона” в испанския град Навара за прилагане на иновативна ваксина, изследвания и продължаваща терапия.
Общата сума възлиза на 150 000 евро. Мотивът на ведомството бил, че въпросната клиника не работи със задължителния европейски формуляр за лечение. След отказаното лечение в чужбина, две операции и няколко курса химиотерапия в София докторите отписали мъжа„Дадоха ми максимум 2 месеца живот, казаха на майка ми, че е безпредметно да харчи пари за мен”, споделя Николай Иванов. Въпреки мрачната прогноза на докторите той не губи надежда. Родителите му разпродават имуществото си, за да осигурят терапията на сина си. Самият той също тегли заем, за да се лекува.
В Испания са му направени общо 4 операции и 18 курса химиотерапия. Лекарите му казали, че в България въобще не е бил лекуван. След първите операции Николай е бил временно в ремисия, но разсейки от рака са се появили отново по цялото му тяло. Испанските медици дори отбелязали, че методът на лечение у нас отдавна е остарял за Европа.„Една от операциите беше животоспасяваща.
За мен се бори екип от 20 човека в продължение на 12 часа”, разказва младият мъж. При последната операция испанските лекари извадили тумора от тялото на Николай и от него, чрез специално лабораторно третиране, създали индивидуална ваксина само за него.
Приложената му дентрална терапия се изразява в това, че извлечени клетки от раковото образувание на пациента се обработват така, че когато му бъдат инжектирани в тялото отново, те стават убийци на раковите образувания, без да засягат здравата тъкан.
Сега Николай е излекуван и съди държавата да плати за лечението муСпоред Закона за здравето всеки български гражданин има право да получи пари от държавата за лечение, когато методите, по които се лекува или е излекуван, не са приложими в страната, обяснява неговият адвокат. Вторият отказ, който Николай получава от МЗ, бил с мотив, че методът, по който е излекуван, е експериментален.
Методът признат още през 2005 г.
Документи, приложени към делото, показват, че методът е утвърден и рутинен за голяма част от клиниките в Западна Европа. Още през 2005 г. той е признат от Русия и Швейцария.В момента делото на Николай срещу отказа да бъде финансирано лечението му е заведено в Софийския административен съд. На този етап то е само за финансирането на ваксината, но ще има и друго дело за останалите пари.
Очаква се то да бъде насрочено през декември, когато и двете страни внесат нови доказателства. Николай си е обещал да дари част от средствата, когато спечели делото срещу държавата, на други болни в неговото положение, за да подпомогнат лечението си. /Мнонитор/