Без конкретни резултати завършиха вчера срещите при главния прокурор Сотир Цацаров, свързани с КТБ.
Той се срещна първо с представители на управителния съвет на БНБ и с финансовия министър Румен Порожанов.
По-късно главният прокурор разговаря и с представители на експертния консултативен съвет към работодателите и синдикатите. Сред тях бяха финансистите Емил Хърсев и Красимир Ангарски, шефът на „Подкрепа“ Константин Тренчев, Николай Ненков от КНСБ и др. Само първата среща е била по инициатива на главния прокурор.
След срещите стана ясно, че срокът за оценка на активите на КТБ остава 20 октомври. Анализът се прави от три одиторски фирми, избрани от БНБ. Най-големите инвеститори в банката обявиха, че чакат резултатите, за да предложат конкретни планове за спасяването й.
Първоначално председателят на Българската стопанска камара (БСК) Сашо Дончев обяви, че състоянието на банката ще е известно до 21 септември. „Онова, което са обещали от БНБ, е, че на 21 септември ще има ясен доклад за състоянието на банката“, каза Дончев след среща с главния прокурор.
Часове по-късно обаче срокът беше опроверган първо от БНБ, после от прокуратурата. „Г-н Сашо Дончев не е упълномощаван като говорител на централната банка. Казаното от него не отговаря на истината. На сайта на БНБ е публикувана пълната информация за действията на централната банка, препоръките на квесторите и сроковете за одиторите“, коментира пред „Труд“ говорителят на БНБ Александър Урумов.
Той подчерта, че няма промяна в първоначално обявения срок 20 октомври. От прокуратурата пък обявиха, че не са поемали ангажимент за срокове от името на БНБ. От Министерството на финансите се въздържаха от коментар и препратиха към БНБ.
След вчерашните срещи остана неясно и дали в управителния съвет на БНБ е внесено предложение за удължаването на срока на специален надзор на КТБ. Предложението за удължаване на срока трябва да бъде дадено най-късно днес.
За спасяването на банката трябват публични средства
За спасяването на КТБ все пак ще са необходими публични средства, каза председфателят на БСК Сашо Дончев след срещата при главния прокурор Сотир Цацаров. „До вчера бяхме на категоричното мнение, че за спасяването на банката не трябва да се използват публични финанси, но от два месеца откакто банката не функционира нормално, ние се опасяваме, че състоянието й става все по-лошо. Очевидно е, че без публични финанси няма как да се случи“, коментира той. Дончев беше категоричен, че банката трябва да бъде спасена, защото загубите за обществото при евентуален фалит ще са много по-големи. Той обясни, че на срещата с главния прокурор, по инициатива на експертния съвет към работодателските и синдикални организации, не са били обсъждани конкретни предложения за оздравяване на банката.
Срокът за специален надзор е прекалено дълъг
Трябва да бъдат направени промени в законите, защото кризата в КТБ е показала техните слабости, обясни финансистът Емил Хърсев след срещата. Той даде за пример прекалено дългия срок на специален надзор, а също и липсата на възможност да се теглят дори малки суми по гарантираните влогове до 196 000 лв.. „Това, което сме научили от тази криза, можем да вложим в законовите текстове и ако пак се случи нещо такова, да могат да се предотвратят проблемите“, коментира Хърсев. Делото срещу хора от КТБ не е обсъждано
На срещата с главния прокурор Сотир Цацаров с представители на работодателските и синдикални организации е подчертана необходимостта от незабавно започване на диалог с БНБ за начина на оздравяване на КТБ и защитата на вложителите. Това съобщиха от прокуратурата сред разговора по инициатива на организациите на бизнеса и синдикатите. Наказателното производство срещу длъжностни лица от КТБ не е било предмет на обсъждане. /Труд/