Кино „Космос“ ще бъде реновирано с мащабна зала

Проект на Кино "Космос"

Май месец започва ремонтът на емблематичното кино „Космос“ и площадното пространство около него. Одобреният през 2022 г. проект вече има издадено разрешение за строеж и избран изпълнител. Архитектите от „Тектоника-Б“ са се опитали до голяма степен да запазят автентичния вид на именитата сграда. Позната като социална зона на поколения пловдивчани, кметът я определи като „стратегически“ проект за града.

Модерна зала за стотици зрители

До две години в „Космос“ трябва да бъде изградена мултифункционална зала с 599 места за кино, театър, концерти и други представления. Ще бъдат обособени ново конферентно място и две пространства за презентации във фоайето. Липсващите парапети ще бъдат напълно възстановени.

Предвидени са помещения за билетна каса и гардероб, както и за охрана на обекта. Кафене ще разгръща гледката с достъп до външния площад. Проектът предвижда асансьор за инвалиди на северната фасада и две евакуационни стълбища. В подсценичните пространства ще бъдат складирани декори и реквизит.

Планирано е след ремонта модернизираното кино „Космос“ да бъде предоставено на фондация „Пловдив 2019“. Специален куратор ще подготвя годишната програма и организацията на събитията.

Община Пловдив и Община Габрово финансират изграждането съвместно с 11 976 717 лева с ДДС, в съотношение 2:1. Допълнителни 1.5 млн. лв европейски средства ще бъдат използвани за оборудване и обзавеждане.