Тракия икономическа зона получава 4 милиарда за въглеродна неутралност

Стратегическият проект „Въглеродно Неутрална Tракия Икономическа Зона“ (C0TEZ) става първият въглеродно-неутрален индустриален парк в България и Европейския съюз. Чрез публично-частно партньорство, зелени облигации и иновативни енергийни решения сърцето на пловдивската промишленост цели да стане еталон за европейска индустриална зона с нулеви емисии. Това съобщиха създателят на ТИЗ инж. Пламен Панов и министърът на иновациите Томислав Дончев на официално представяне.

Очакваните инвестиции във високотехнологични и енергийно интензивни производства са 4 млрд. евро. Заложеното енергийното потребление ще достигне 1 гигават или 1/6-та от текущото потребление на страната.

Ключови елементи на проекта:

Разработка на детайлен план за децентрализирана енергийна система с акцент възобновяеми източници (ВЕИ), съхранение и управление на енергията.
Адаптиране на 33 недействащи канала (общо 270 декара) за изграждане на необходимите съоръжения.
Пикова фаза на развитие до 2045 г., с активиране на зелените облигации до края на 2026 г.
Репликиране на модела в 4-5 региона в България и чужбина, което би увеличило БВП с до 50%.

Министърът на иновациите подчерта, че индустрията представлява 28% от БВП и въпреки че е „гръбнак на икономиката“, остава подценявана. „Водя лична война срещу мита, че в България нищо не се произвежда“, заяви той, обещавайки да ускори инвестиционния процес чрез промени в законодателството и засилен фокус върху професионалното образование.

Проектът е огромно начинание, което включва сътрудничество между държавата, местни власти, бизнес и НПО, с цел екологичното и икономическото развитие да станат неразделни в бъдещата национална икономика. „C0TEZ е модел за цяла Европа – комбинира технологии, финансиране и обществено участие за устойчиво бъдеще“, обясниха от ТИЗ.

C0TEZ е иницииран от проф. д-р Георги П. Георгиев, в съдружие с „Клъстер Тракия икономическа зона“. Осъществява се в стратегическо партньорство с Германия и финансиране от Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU) като приоритетен международен проект.

Трите страни подписаха проектния договор, с което се поставя началото на емитиране на т. нар. зелени облигации – финансови инструменти, с които ще се работи по декарбонизацията на зоната.

Какво следва?

Внедряване на иновативни технологии с висока добавена стойност
Обучение на младите за задоволяване на нуждите на индустрията
Промени в нормативната рамка за привличане на инвеститори

Проектът е определен като особено важен за България, Германия и ЕС, с потенциал да трансформира региона в глобален пример за зелена индустриализация.