Поне през половината януари пловдивчани са били изложени на вреден за здравето въздух. Данните показват значително превишаване на нормите на фините прахови частици (ФПЧ), като в края на месеца измервателните уреди регистрират двукратно надхвърляне на допустимите стойности.
Замърсяването на моменти достига такива нива, че променя цвета и миризмата на въздуха. Основен виновник за лошото атмосферно състояние, твърди управата, е битовото отопление с дърва и въглища, използвани от хиляди домакинства.
Рестарт на програмата за подмяна на отоплителни уреди
Община Пловдив реагира с мащабна инициатива – офис в Централна поща ще посреща хората до 31-ви март за подмяна на старите печки с екологични алтернативи. Жителите могат да изберат между климатик, термопомпа, пелети или фотоволтаична система. Условията за кандидатстване са:
Собственост на жилището |
Отопление с дърва или въглища |
Липса на финансиране от други програми |
До момента над 1200 заявления са подадени, като в първа фаза на проекта вече бяха сменени уредите на 3200 домакинства.
Предстои обособяване на зелени зони
Пътят към по-ниско замърсяване ще изисква и поетапно въвеждане на рестрикции. Общината планира зони с ниски емисии за автомобилния транспорт и битовото отопление. Експерти от отдел „Екология“ са подали проекти за финансиране, които ще ограничат достъпа на замърсители в райони с доказано високи стойности на ФПЧ.
Резултати от гражданската съпричастност
Не липсват добри примери за успешно преминаване към по-чисто отопление дори и при най-възрастните хора. Дама-пенсионер, интервюирана от Нова, 25 години ползва дърва за огрев, но вече намира климатика, предоставен от общината, за много по-чист и удобен. Тези, които пък живеят в по-големи помещения, могат да разчитат на пелети. Един чувал от материала може да отопля цяло денонощие.