Източната порта на Филипопол отваря за туристи

Почти две години реставраторът Никола Стоянов и екипът му са работили върху възстановяването, за да стане Източната порта на Филипопол възможна за експониране. Древният вход на града е реконструиран с уважение към оригиналните му форми – извор на знание за древните начини на изработка. Майсторите обещават посетителите да бъдат вдъхновени от древната архитектура, представяйки си оживения живот и грандиозните събития през изминалата епоха. Достъпът до паметника ще бъде напълно безплатен през следващите пет години.

Пловдив е дом на най-широката запазена улица от римско време, 13 метра и 20 сантиметра, датираща от II – III век по нашите земи. Започвайки от Източната порта, някога тя е свързвала пристанището на река Хеброс с центъра на града.

На показ за туристи и ценители са прилежащи структури, символи на динамиката, с която се развива архитектурното наследство през различните исторически периоди. Експонирани са: улица „Кардо Максимус“, останки от крепостни стени, каменни градежи на верижни сгради в субструктура, мраморни и сиенитни фрагменти от различни строителни периоди.

Проектът „По крепостните стени на Филипопол“ е на обща стойност 8 млн. лева. Той включва реставрацията на Източната порта и Небет тепе и цели да разкрие част от тайните, скрити в дълбините на града ни.