Седмият фолклорен събор – конкурс на сватбената обредност ще се състоя в земенското село Пещера.
Да запазим уникалния български фолклор
На събора участниците показаха песни, танци и обреди, свързани с традиционната българска сватба.
В проявата се включиха 630 участници от Софийско, Пазарджишко, Кюстендилско, Благоевградско и Пернишко.Те представиха сватбарски песни, музика, ритуални хора, обреди и реквизит – бахча, забита в пита, фергулица, кумова бъклица, сватбени стомни и други. Гостите на проявата видяха разнообразни сватбарски носии, слушаха неподправен сватбарски словесен фолклор, станаха свидетели на ритуали.
За първи път беше показан обичаят „Разливане на котлите в понеделник на мегдана“ от групата в панагюрското село Бъта. В него главни действащи лица са снахата и свекървата.
Гости от самоковското село Драгушиново демонстрираха обичая „Пръстенярка“, в който се наричат пръстени.
Домакините от село Пещера представиха обичая „Женене за беневреци“, в който булката се жени, без да види младоженеца, а само потурите му.
Фолклорният събор – конкурс на сватбената обредност в село Пещера води началото си от 2010 година. Проявата цели да се издирят, поддържат и популяризират традициите в българската сватбена обредност. Организатори на събитието са община Земен, кметството в с. Пещера и народно читалище “Крюгер Николов – 1922 г.” в селото.
Тази година заедно с фолклорната проява беше отбелязан и 100-годишен юбилей на читалището.
www.bta.bg
РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА
Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите коментари, репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на e-mail: [email protected].Благодаря Ви!
Антон Гърдев