Националната среща „Автентичност и съвремие“ превърна за няколко дни Попово във фолклорна столица на България

Над 350 изпълнения на български народни песни, танци, инструментално и обредно изкуство бяха представени на четвъртото издание на националната фолклорна среща „Автентичност и съвремие“ и това превърна Попово за три дни във фолклорна столица на България, казаха организаторите.


 

novini

 

 

 


Да запазим уникалния български фолклор

„Националната фолклорна среща „Автентичност и съвремие“ в Попово показа силата си и ще я има!“

Така коментира проведения от 8 до 10 юли форум народната певица Галина Дурмушлийска. На три сцени се изявиха над 2 500 изпълнители на български народни песни, танци, инструментално и обредно изкуство. От 370 заявени номера, само 12 не се явиха, коментира със задоволство пред репортер на БТА народният певец Петър Кирилов, директор на „Автентичност и съвремие“.

През трите дни Попово се превърна във фолклорна столица на страната – изявиха се изпълнители от всички фолклорни области у нас. Според Кирилов всички участници са подходили отговорно към фестивала – представен е разнообразен репертоар, а екипът, работил по организирането и провеждането на форума, се е справил отлично. Оценката е дадена от участници, публика и членовете на журито, което е и признание за домакините. Мнението на публиката, е че с всяка година фестивалът надгражда нивото си, а участниците усещат топлината при посрещането, разказва народният певец.

Големият победител на националната фолклорна среща „Автентичност и съвремие“ е танцов състав „Шарена гайда“ от Варна, който се представя с музикално-театрална композиция за обичая Еньовден и два танца от две различни фолклорни области.

Част от фестивалната програма бе представянето на автентични народни носии, като и Алея на занаятите. Тя внася положителна емоция, защото участниците, освен срещите с журито и атракцията за приготвяне на ястията, се потапят в света на позабравени български занаяти. „Алеята добавя атмосфера на старинно и автентично – дообогатява срещата, тъй като е допълнително изживява за всички“, добави Петър Кирилов.

Организаторите направиха така, че вечерните концерти да се излъчват на живо, с което срещата достигна до повече хора, обичащи и милеещи за българския фолклор. Със събрания от трите дни материал предстои да бъде създаден филм. Лентата ще бъде 45-минутна, а организаторите обещават да информират участниците и публиката допълнително по коя национална телевизия ще бъде излъчена и кога.

„След две години пауза хората са като след събуждане от един кошмар. Благодаря на организаторите и на Петър Кирилов, че са погрижили да запълнят всеки момент от програмата – тук човек се среща със себеподобни. Интересът на младите е важен, защото те са носители на приемствеността. Този фестивал цели всеки да намери своето място и да усети своето присъствие, както и да прецени в каква посока трябва да върви. Участниците се подготвят месеци наред и трябва да представят всичко в рамките на три минути. Дали ще могат да го направят – в това е тънкият момент. Тук на артиста е даден простор и широта, за да може да покаже максимума от себе си. Фестивалът показа силата си и ще го има!“, каза народната певица Галина Дурмушлийска.

Петър Кирилов благодари на участниците и на всички, помогнали националната фолклорна среща да се случи. Признателни сме на Община Попово и на кмета Людмил Веселинов за подкрепата – без нея фестивалът нямаше да бъде същия, каза народният певец, основал фестивала и превърнал Бялото градче в столица на фолклора.

www.bta.bg

РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите коментари, репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на e-mail: [email protected].Благодаря Ви! 

                                                               Антон Гърдев