Разградското село Гецово се огласи отново от песните и танците на капанците и други етнографски групи

На 2 юли селото посрещна фолклорни състави от различни населени места в областите Разград, Търговище и Русе за участие в 11-то издание на Капанския събор.


 

novini

 

 

 


Да запазим уникалния български фолклор

Организатори на фолклорния празник са Община Разград, РЕКИЦ „Читалище“, кметството и читалището в Гецово.

На откритата сцена на площада в селото се изявиха самодейци от над 20 художествени колективи и клубове за народни хора. Те представиха колорита и самобитността на фолклора на най-голямата етнографска група българи, населяващи села в трите области, както и на други етнографски групи, живеещи заедно с капанците в Лудогорието.

Докато фолклорните формации пееха и танцуваха, гостите на събора имаха възможност да посетят работилничката на Народно читалище “Просвета 1883“ в Гецово с участието на „Живото човешко съкровище“ и  Николинка Ангелова. Тя представи уменията си в изработване на шевици и прилагането им при изработка на различни сувенири. Помагаха й читалищни дейци от Ушинци, Благоево и Дянково.

На площада имаше щандове със сувенири, сред които изработени чрез плъстене художествени тъкани и ръчно изработени сувенири на Донка Иванова и Светлина Савова-Ганева.

Поздрав за гостите на Капанския събор беше концертът на Капанския ансамбъл. Специален гост на тазгодишното издание на фолклорния празник бе народната певица Румяна Попова.

Капанският събор има за цел да представи пъстротата и самобитността на капанския фолклор и да съхрани традициите на бита и обичаите на местните хора.

Този събор е доказателство за богатата духовност и здрави корени на българина. С провеждането му продължават да се съхраняват традициите и неповторимостта на фолклорното ни изкуство, каза за БТА кметът на Гецово Емил Гиздов. Той добави, че потомците на капанците продължават да пазят капанските обичаи и традиции и да ги предават на следващите поколения. Успяват да съхранят и традиционната капанска кухня, най-вече се славят като особени майстори на киселото мляко.

www.bta.bg

РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите коментари, репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на e-mail: [email protected].Благодаря Ви! 

                                                               Антон Гърдев