Ново заглавие от издателство „AMG Publishing“ – “ Принципите на застопоряването“, Брад Стълбърг

Стъпете здраво на земята и поемете по пътя към успеха и стабилността.

„Принципите на застопоряването“ е мощна противоотрова срещу героичния индивидуализъм, неистовото темпо и пандемията от прегаряне.

Постиженията често идват с цена. Безпокойството, съсипаните взаимоотношения, изтощението и дори злоупотребата с вещества могат да бъдат нежелани странични ефекти от стремежа ни да се представим добре в обществото.

В „Принципите на застопоряването“ Брад Стълбърг ви представя един по-здравословен и по-устойчив модел за развитие, който приема, че успехът не е линеен и приоритизира дългосрочните ценности пред краткосрочните постижения. Да бъдете здраво стъпили на земята, означава да канализирате амбициите и стремежите си по смислен начин.

Съчетавайки факти от съвременната наука и уроци от древни философии като будизъм, стоицизъм и даоизъм, Стълбърг описва:

– защо търпението е ключът към по-бързото постигане на желаното – в работата и в личния живот;

– как да използвате обектива на мъдрия наблюдател, да преодолеете заблудите и да видите ясно къде се намирате, за да стигнете там, където искате;

– защо да приемете факта, че сте уязвими, е ключът към истинската ви сила и увереност;

– защо е толкова важно култивирането на чувство за принадлежност и връзката с хора, места и каузи.

Повратна гледна точка за онези от нас, които са се изтощили от бездушния стремеж към успех на всяка цена и търсят по-задълбочен подход към изграждането на по-благополучен живот.

– Кал Нюпорт, автор на „Дигитален минимализъм“, „Задълбочена работа“ и др.

Тази книга стига до сърцевината на материята.

– Райън Холидей, автор на „Твоето его е врагът“, „Изкуството да бъдеш спокоен“ и др.

Брад Стълбърг изследва принципите на майсторство и благополучие, които надхвърлят възможностите. Особено се интересува от философските и психологическите основи на съвършенството. Освен писател, работи и като ментор, като прилага принципите, за които пише. Автор е на „Принципите на застопоряването“ и съавтор на книгите Peak Performance и The Passion Paradox.

Откъс

Водещ принцип в работата ми както като писател, така и като ментор, е да разпознавам шаблоните. Не проявявам интерес към хитринки, бързи решения или дребни изолирани проучвания, които обещават много, но реално постигат малко. Без значение какво казват рекламните агенти, магнетичните заглавия и религиозните псевдопроповедници, магически хапчета, мазила и отвари не съществуват, когато говорим за щастието, дългосрочното добруване и стабилната производителност.
Аз се интересувам от конвергенцията. Ако многобройни научни изследвания, дълговечни философски школи и модерни практики сочат към едни и същи истини, то тогава най-вероятно си струва човек да им обърне внимание. В този конкретен случай щастието, удовлетвореността, добруването и дългосрочната продуктивност се наблюдават тогава, когато човек се фокусира върху своето активно участив процеса „живот“, а не при вманиачаването му в крайните резултати, като най-важното е да останете здраво застопорени там, където сте.

Останалата част от книгата ми е посветена на опитите ми да разбера как да изживеем тази истина. Първо ще анализираме най-важните и подкрепени с примери принципи на застопоряването, при които е налице ясна конвергенция между модерна наука, древна мъдрост и съвременни наблюдения върху щастието на удовлетворени, здрави и продуктивни хора. В резултат на тези принципи: приемане, присъствие, търпение, уязвимост, социалност и мобилност, ще наблюдаваме изграждането на стабилно и непоклатимо застопоряване.

Накратко, шестте принципа на застопоряването са следните:
• Приемете къде сте, за да стигнете там, където искате. Виждайте ясно, приемайте реалността и тръгнете оттам, където сте, а не оттам, където искате да сте. Не оттам, откъдето смятате, че трябва да бъдете. Не оттам, откъдето хората смятат, че трябва да бъдете. Там, откъдето сте.
• Живейте в настоящето, за да контролирате вниманието и енергията си. Бъдете тук и сега както материално, така и умствено, защото това е реалността пред вас. Прекарвайте времето си пълноценно в този живот, а не в мисли за миналото или бъдещето.
• Бъдете търпеливи и ще достигнете целта си по-бързо. Осигурете на нещата време и пространство да се развият. Не се опитвайте да избягате от живота, като се движите със свръхсветлинна скорост. Не очаквайте светкавични резултати и не се отказвайте, ако те не станат факт. Вместо да търсите, практикувайте. Заиграйте дълга игра. Вървете по пътя си, вместо да се отклонявате.
• Приемете факта, че сте уязвими, за да подсилите силните си страни и вярата в себе си. Бъдете себе си. Бъдете искрени със себе си и останалите. Елиминирайте когнитивния дисонанс между вас на работното място, вас във виртуалния свят и истинското вас, за да опознаете себе си, което на свой ред ще ви осигури свободата и самоувереността да посветите енергията си на това, което е от най-голямо значение за вас.
• Социализирайте се. Изградете истински връзки и чувство за принадлежност. Поставете за свой приоритет не само производителността, но и хората. Обградете се с хора, които ви подкрепят, които да ви подадат ръка и да ви окуражат по време на вашите успехи и провали, като това ще ви даде шанс да направите същото за тях.
• Движете тялото си, за да останете застопорени в ума си. Движете се редовно, за да се заселите истински в тялото си, да го свържете с ума си, което на свой ред ще ви застопори още по-добре в това, което сте.

Ще се запознаем с широкообхватните и интердисциплинарни доказателства за валидността на всеки от принципите. Ще видим как те се поддържат един друг като корените в земята, които държат гигантската секвоя права. Ще изучим и един интересен парадокс: защо отказът (или поне по-слабата фиксация върху преследването) от щастието и високите постижения и заменянето им с изграждане на по-стабилна основа е най-сигурният път към щастие и високи постижения.

m.filibe.com