Плевенският фолклорен танцов ансамбъл „Дъга“ празнува 20 години

С емоционален концерт в препълнения салон на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен танцьорите покориха публиката с ентусиазма и младежкия си дух в изпълненията си, а тя ги награждаваше с бурни аплодисменти.


 

novini

 

 

 


Да запазим уникалния български фолклор


Децата поднесоха палитра от танци от всички етнографски области на България.

ФТА „Дъга“ е основан през 2001 година като детска танцова школа към Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Това каза в интервю за БТА Албена Кръстева, създател и художествен ръководител на танцовата формацията. Първите деца, които започват обучение, са от детски градини в квартал „Сторгозия“, където Кръстева преподава. През годините школата претърпява голямо развитие и днес вече е фолклорен ансамбъл от 60 танцьори, разделени в четири възрастови групи като всяка от тях е със собствен репертоар. Танцьорите са на възраст от 7 до над 20 години като има и студенти, които още като малки деца са започнали да се обучават на народни танци в „Дъга“ и продължават до днес.

Мотивацията за малките танцьори е концертната дейност

„Когато едно дете започва да танцува в началото голяма е ролята на родителите, но в годините е важна мотивацията и желанието на самото дете. Когато се запали искрицата в него, то вече става двигателят. Само иска да бъде в репетиционната зала и на сцената“, споделя Албена Кръстева. Според нея най-големият стимул за малките танцьори е концертната дейност и публиката, които дават „невероятен заряд и страхотна емоция“. След всяка изява децата създават приятелства и се мотивират все повече.

Според художествения ръководител на ФТА „Дъга“ българските народни танци възпитават у подрастващите вътрешна отговорност, самодисциплина и чувство на взаимопомощ. „Ние сме колективно изкуство и всяко едно от децата знае, че неговото представяне е много важно за общия вид на крайния продукт“, подчертава Кръстева.

В репертоара на „Дъга“ са включени авторски хореографии на Кръстева, но и голяма част от него е и от произведения на класиците в българската народна хореография.

„Народните танци са моят живот, изключително отдадена съм на това изкуство. Да се създаде един танц е много изморителен труд, защото трябват много репетиции, много повторения, но всичко това ме зарежда“, споделя още Кръстева. Самата тя се занимава с народни танци от 10-годишна. До завършване на средното си образование е танцувала в самодеен състав. След това кандидатства и я приемат в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив в специалност „Българска народна хореография“. След дипломирането си се връща в Плевен и започва като артист-балетист в Северняшкия ансамбъл.

Българското народно творчество е нашата емблема и визитна картичка

„Фолклорът е богатство, изключителна ценност. Всеки българин, дори да не се занимава професионално с народни танци или музика, по някакъв начин е закърмен с народното творчество, защото това е нашият корен и го носим в себе си“, казва художественият ръководител на ФТА „Дъга“.

По повод годишнината на създадения и ръководения от нея и до днес фолклорен ансамбъл Албена Кръстева отправи своето послание: „Обичайте, ценете българските традиции, защото това е нашата идентичност. Където и да отидем по света, ако ние не си познаваме корените и не носим в душите си това родолюбие и тази национална гордост, ние няма да се чувстваме достатъчно стойностни хора. Българските народни танци, песни и музика, въобще народното ни творчество, са нашата емблема и визитна картичка. Затова моето послание е да обичаме страната си, да носим в себе си българския дух и любовта към българския фолклор“.

Концертът, с който бе отбелязана годишнината на ансамбъла, е подготвен с подкрепата на Община Плевен, фирма „Сартен“, Училища „Европа“, Национално сдружение на сираците в България, Лайънс клуб Огледало Плевен и Националното училище по изкуства „Панайот Пипков“ – Плевен, както и на екип от хора, дарили своя безвъзмезден труд.

www.bta.bg

РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите коментари, репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на e-mail: [email protected].Благодаря Ви! 

                                                               Антон Гърдев