България загуби от Полша с 0:3 гейма и взе сребърните медали на Мондиал 2021

България отстъпи на финала на Световното първенство по волейбол за юноши до 19 години, след като загуби от Полша с 0:3 (20:25, 19:25, 19:25).

България остава на 2-о място и със сребърните медали и за първи път се прибира от първенство при подрастващите от 2003-а година насам.

Нашите са световни шампиони от 1991-а година в Кайро.

Българският отбор направи много силно първенство, показа и характер в мача с Русия , но  Полша беше по-свежия, по-подготвения и по-концентрирания отбор.

Финалната среща на Мондиал 2021 започна равностойно. Равенството се запази до 6:6, след което поляците поведоха с 8:6. Отлична тройна българска блокада изравни резултата при 11:11. България поведе с 12:11 след нов мощен сервис на Александър Николов и грешка на поляците.

Атака на Владимир Гърков от зона 4 изведе България напред с 13:12. Отлична атака на Лазар Бучков през центъра и 14:13. Полша поведе с 18:15, след като Владимир Гърков атакува в аут. Мартин Стоев побърза да вземе прекъсване за България.

Страхотна комбинация Стоил Палев – Виктор Бодуров – 17:19. Полша поведе с 22:18 и Мартин Стоев взе второто си прекъсване в първата част. „Дружина полска“ стигна до геймбол при 24:19. Алекс Николов намали до 20:24. Полша спечели първата част с 25:20.

В началото на втората част Мартин Стоев направи интересна промяна в състава си. Венислав Антов се появи в игра на поста диагонал на разпределителя. Георги Татаров зае мястото на посрещач, а капитанът Владимир Гърков остана сред резервите. Поляците поведоха в началото на втората част, но България изравни при 5:5. Момчетата на Мартин Стоев поведоха със 7:5 и това принуди Махал Бакиевич да вземе прекъсване за Полша.

Двоен блок спря атака на Алекс Николов и поляците пак поведоха с 9:7. Мартин Стоев взе прекъсване за България. Момчетата на Михал Бакиевич поведоха с 15:11. Алекс Николов намали до 12:15. Успешна атака на Новик Титус и 17:13 за „Дружина полска“. Поляците дръпнаха с 5 точки при 22:17 след атака на Якуб Майчерик. Полша спечели втората част с 25:19.

Мартин Стоев върна Георги Татаров като диагонал в началото на третата част. Венислав Антов остана резерва, а Владимир Гърков се завърна в игра. Поляците започнаха страхотно в началото на третата част и поведоха със 7:1. Алекс Николов атакува успешно то зона 6 за 4:8. Михал Бакиевеч взе прекъсване за Полша. Владимир Гърков намали до 7:9 след успешна атака от зона 2. България намали до 15:17 след грешка в атака за съперника. Венислав Антов намали до 17:19. Блокада на Пьотър Сливка изведе Полша до 23:18. „Дружина полска“ стигна до успех в третата част с 25:19 и във финалната среща с 3:0 гейма.

Иран се превръща в щастлива волейболна дестинация за България, след като преди 20 години набор 1983/1984 под ръководството на Брунко Илиев взе бронзовия медал.