Разглеждаме града от смартфона с 3D архив

Над 50 000 артефакти, документи, предмети на изкуството от музеи и галерии ще оживеят в интернет

Повече от 50 000 съкровища от материалната и нематериалната култура на Пловдив ще бъдат достъпни до широката аудитория в онлайн пространството. Специалната платформа, изработена по най-модерните изисквания, с адаптивен дизайн за всички устройства – стационарни компютри, таблети, мобилни телефони и лаптопи, ще бъде на български и английски и ще предостави информация за най-ценните експонати на Историческия, Етнографския и Археологическия музеи, Народната библиотека и Градската художествена галерия.

Потребителите ще могат да получат достъп до снимков материал, информация за предметите, 3D  визуализация, а в 30 от недвижимите паметници на културата с национално значение дори ще могат да се разходят виртуално.

Всичко това става факт благодарение на изградените дигитални центрове в културните институции, участници в проекта, както и на новия Дигитален център в Стария град в бившата сграда на любителско творчество.

Те са оборудвани с фотостудио, компютри, 3D камери и скенери, след като общината спечели проект по програма БГ 08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство“. Той възлиза на стойност 586 000 евро.

Специална секция е отделена за материалното и нематериалното културно наследство на ромската общност.

Сайтът ще предлага достъп до различни нива на информация. Широката публика ще има възможност да се запознае с културните съкровища на града, а след регистрация в сайта – и да коментира, да създава и организира свое собствено виртуално пространство, стига да има какво да покаже. Сайтът ще позволява и абонамент за въвеждането на всяка новопостъпила информация.

Другото ниво ще е за професионалистите, които ще могат да обогатяват метаданните.  Любопитно е, че за недвижимите културни ценности е направено и фотограмично и геодезическо заснемане.

12 обучени специалисти ще продължат да работят за обогатяването на фонда. Към тях се очаква да се присъединят и читалищата и други културни институции под тепетата, включително и частни.

Ще продължим да развиваме този проект и да инвестираме в опазването на културно-историческото наследство на Пловдив, обяви зам.-кметът Амелия Гешева.
www.marica.bg