Министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев и директорът на Националния център за информация и документация /НАЦИД/ Ваня Грашкина подписаха днес споразумение за сътрудничество.
Споразумението е за извършване на комплексната административна услуга „Издаване на удостоверение APOSTILLE на удостоверение за професионална квалификация по нерегулирана професия, придобита на територията на Република България, необходимо за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава“. МОН и НАЦИД работят от 15 години заедно и сключването на споразумението е много важно, каза министър Танев.Чрез споразумението се въвежда една от първите комплексни
административни услуги за граждани, каза Грашкина. Тя отбеляза, че досега гражданите, които искаха да получат удостоверение за професионална квалификация по нерегулирана професия, придобита в България и за упражняване на тази професия, която е регулирана в други страни, трябваше да преминават през процедура в НАЦИД.
След това трябваше да се подават документи и в МОН, за да се
получи удостоверението „апостил“ на издаденото от НАЦИД
удостоверение, посочи Грашкина. Тя каза, че от днес тези две
услуги се сливат в една комплексна услуга и гражданите ще могат да подават документи само на едно място, по техен избор – в МОН или в НАЦИД. Резултатът от тази услуга също ще се получава на едно място. Гражданите ще могат също да се възползват от тази услуга по имейл, телефон или чрез лицензиран пощенски оператор -да изпращат необходимите документи за издаване на удостоверението. Тази услуга ще спести време и пари за пътуване,защото много от заявителите за това удостоверение са чужди граждани, придобили професионална квалификация в България, или са българи, които живеят и работят в чужбина. Чрез този документ ще може да се упражняват професиите във всяка страна от ЕС, каза Грашкина.
Тя обясни, че регулираните професии се упражняват на базата
на специално създадено законодателство и те са свързани със
сигурността, живота и здравето на нацията. В България има 79 регулирани професии и над 3000 нерегулирани, като сред тях са фризьор, инженер-химик, филолог, социален работник, учител. Всяка държава определя свой списък на регулираните професии и например професията на учителя у нас не е регулирана, но тя е регулирана в много европейски страни, посочи Грашкина. По традиция у нас от десетилетия регулираните професии са на юристите, на лекарите и архитектите, „които стоят най-близо до това, което е много отговорно – до здравето и до парите“, каза министър Танев. Той заяви, че много иска и учителската професия да стане регулирана. /БТА