„Ножът е опрял до кокала“ и нищо по-малко от решителни действия и видими резултати няма да удовлетвори очакванията от властта и управлението.
Това е един от основните изводи от проучване на социологическата агенция „Алфа Рисърч“ за обществени нагласи към факторите за успех/неуспех на реформите. Проучването е проведено в периода 7 – 15 април 2015 г. сред представителна извадка от 1020 пълнолетни граждани от цялата страна.
През последните 15 години е налице коренна промяна в обществените нагласи за условията, в които работят, и резултатите от действията на българските правителства, пишат социолозите от „Алфа Рисърч“.
Според тях, ако през 1999 г. липсата на желани видими резултати се е отдавала преди всичко на обективни външни (войната и ембаргото за бивша Югославия) или вътрешни („наследството от Жан Виденов“) фактори, споделяни от близо половината от населението, то през 2015г. „обективните“ пречки губят всякаква обяснителна сила.
Интересен и показателен за общественото ни развитие е още един щрих – за същите 15 години, независимо от смяната на поколения, правителства и политици, неизменно по стойност остава подозрението в корупция на българските политици, в което хората виждат основен фактор за неслучващите се реформи и добро управление – 46% през 1999 г,. 42% през 2012, и 45% през 2015 г. /Дневник