Създаване на временна комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионните фондове ще обсъдят депутатите на извънредно заседание. Предложението е внесено от няколко партии.
Искането за комисия е на БСП, но е подкрепено от „Реформаторския блок“, АБВ и „Патриотичния фронт“. Тя трябва да провери колко ефективно Комисията за финансов надзор е контролирала частните фондове. Дебатът около създаването на комисията ще е продължение на темата, къде да отиват парите ни за втора пенсия и кой да плаща на категорийните работници ранната пенсия.
Миналата година, със закона за бюджета, ГЕРБ даде избор, парите за втора пенсия да отиват в частен фонд или в НОИ. Дружествата определиха това като национализация на средствата. С времето ГЕРБ предложиха по-меки варианти – средствата да могат да се местят от фонд в НОИ и обратно, но диалогът държава – частни фондове преминава във тон на взаимни обвинения – за доходността на дружествата, високите такси, правото на избор и за стопанисването на средствата от държавата.
От създаването си преди 15 години досега, във фондовете са натрупани над 8 милиарда лева и заключенията на комисията биха помогнали за решението, което държавата да вземе, става ясно от мотивите. Освен със създаването на комисия, значително време от извънредното заседание ще бъде посветено на парламентарен контрол.
Предстоящата пенсионна реформа ще бъде обсъждана и на поредната от серията дискусии, инициирани от министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Ще се дискутират предложения на бизнеса, синдикатите, НОИ и социалното министерство. От бизнеса вече поискаха да има данък върху пенсиите на работещите пенсионери, осигуровките на работодател и осигурен да се делят по равно, както и постепенно да се намалят таксите, събирани от частните пенсионни фондове. От КНСБ пък предлагат всяка година стаж да има по-голяма тежест в пенсионната формула./БНР