Реформаторският блок поиска оставките на КФН и БНБ

Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев поиска от парламентарната трибуна прекратяване на мандатите на финансовите регулатори – Комисията за финансов надзор (КФН) и БНБ.

rkynev

„Необходимо е единно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори и ако не я получим, чрез решителен акт на парламента да прекратим мандатите им и със спешни законодателни промени да гарантираме, че обществото ни няма повече да страда от подобна безотговорност“, посочи той. Той не обвърза искането само с фалита на КТБ, а посочи много повече проблеми, свързани със слабата регулация.

Според него през изминалите години на криза

БНБ и КФН не са изпълнили законовите си цели

да поддържат финансова и икономическа стабилност и растеж и да помагат спестяванията на гражданите да се превръщат в инвестиции в българската икономика. „Напротив – те допуснаха системното изтичане на капитал от банките и финансовите институции към банки в чужбина и към чуждите капиталови пазари“, добави той. Кънев се изказа по време на обсъждането на закона за Сметната палата.

По думите му за годините на кризата над 20 милиарда лева спестявания в банките са напуснали страната, а над две трети от активите на българските пенсионни фондове са били инвестирани зад граница. „За занижения и често недобросъвестен надзор беше допуснато значителна част от инвестираните в българските финансови институции средства да бъдат вложени в свързани с ръководствата на тези институции лица. Немалка част от тях бяха използвани за финансиране на губещи бизнеси, корупционни схеми, медийно-политически проекти и пряка политическа дейност“, каза още лидерът на ДСБ.

И добави: „Днес има основателни съмнения, че част от тези средства, спестени от обикновени български граждани и фирми, бяха вложени и в престъпна дейност – купуване на гласове и търговия с влияние. По този начин спестяванията на българите, вместо да работят за икономическо възстановяване и нови работни места, потънаха в блатото на политическата корупция и допринесоха за обедняването на населението и обогатяването на мафията.“

По думите му резултатът от този модел на некомпетентност, професионална безотговорност и политическа корупция е бил фалитът на четвъртата банка в страната и трайно разклащане на доверието в банковата и финансовата система. „Вместо да градят доверие,

БНБ и КФН се превърнаха във фактори на нестабилност за финансовата система на страната

Съмненията в тяхната компетентност, добросъвестност и безпристрастност доведоха до необходимост от държавна финансова подкрепа за банкови институции и до излишно и опасно напрежение около доходността и активите на универсалните пенсионни фондове, в които са вложени парите на милиони работещи български граждани“, каза още съпредседателят на групата на реформаторите.

Кънев заяви, че във финансовата сфера и в дейността по финансов надзор в обществен интерес липсата на доверие е достатъчно основание за незабавно подаване на оставка. „Когато от едно длъжностно лице, от един човек зависят спестяванията и пенсиите на милиони, то той няма нито морално, нито професионално право да упорства, за да съхрани поста и кариерата си, да се пазари за сметка на обществения интерес или в най-лошия случай да поставя лоялността си към сенчести покровители над общото благо.“

От Реформаторския блок със съжаление констатират, че и след провала и загубата на обществено доверие

ръководителите на българските финансови регулатори не са на висотата на заеманите от тях постове и възложените им отговорности

„Нещо повече – ръководството на КФН си позволи, вместо да поеме тежката отговорност за проваления си мандат, да представи провала си като грозен персонален конфликт и да въвлече общественото мнение в махленска драма. Особено скандално е, че КФН пренебрегна правомощията си, когато трябваше да защити обществения интерес, но си позволи да злоупотреби с тях, за да наложи прекомерни санкции на медии, които разкриха бездействието ѝ“, добави Кънев.

След това посочи, че когато финансовите регулатори отказват да поемат отговорност, тя преминава върху тези, на които тежи техният избор, върху нас, върху които тежи тяхното избиране. „Днес не е време да си прехвърляме вината за неудачни кадрови решения в миналото, а заедно да преодолеем последиците от тях, за да защитим интереса на българските граждани, спестители, данъкоплатци. В тази тежка криза и в това състояние, когато на южната ни граница има толкова тежко финансово разклащане, не можем повече да си позволим такъв финансов надзор.“

По думите му в момента на страната е нужно най-доброто – чрез прозрачен и качествен избор да може да бъде гарантирано на българските граждани, че ще могат да останат с непокътнати спестявания. „Аз съм се научил, че когато едни пари липсват, те са откраднати. И че когато не изриташ крадеца навреме, плащат всички. Много ви моля да не допуснем да плащат всички български граждани“, завърши Кънев. /Дневник/