Парламентът ще въвежда гарантирана доходност за пенсионните фондове

Ако това стане, това ще бъде единственият инвестиционен инструмент, при който има такава

Парламентът обмисля да задължи пенсионните фондове задължително да гарантират положителна или поне нулева доходност на сметките в тях. Това заяви председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова в сутрешния блок на „Нова телевизия“. По думите й трябва да се гарантира, че средствата в партидите не се топят. От началото на миналата седмица народни представители от ГЕРБ твърдят, че част от пенсионните фондове са източени, доходността им е отрицателна, средствата в тях няма да стигнат за изплащане на пенсия.

През следващата седмица бюджетната комисия ще задължи Комисията за финансов надзор да представи доклад как контролира пенсионните фондове и как работят те. Атаката по пенсионните фондове и сравняването на капиталовата схема с разходопокривната в Националния осигурителен институт подкопават доверието в пенсионната система като цяло и е част от аргументацията за смяната в пенсионния модел, гласувана в края на 2014 г. с гласовете на ГЕРБ, ДПС и няколко депутата от ЛИДЕР. Според поправките новопостъпващите на пазара на труда трябва да изберат дали да се осигуряват в НОИ или в частен фонд.

Доходността е положителна

Доходността в пенсионните фондове е положителна и е крайно време да се спре със спекулациите по въпроса, коментира в отговор пред „Нова телевизия“ Даниела Петкова, председател на управителния съвет на пенсионноосигурителна компания „Доверие“. Тя представи извадка от интернет страницата на Комисията за финансов надзор за доходността на фондовете.
Според Менда Стоянова фондовете трябва да бъдат задължени да осигуряват поне реална нулева доходност и да гарантират парите на хората, за да може след години да имат поне същата покупателна способност. Тя още веднъж каза, че в момента никой не може да гарантира парите в частните пенсионни фондове, особено при срив или лошо управление, и посъветва всеки работещ да се интересува къде са парите му и как се управляват те.

„На пенсионните фондове продължава да не ни е ясно защо само ние изчисляваме реална доходност на спестяванията в универсален пенсионен фонд. Защо не се поставя въпросът за реалната доходност и на други видове спестовни продукти за същия период от време, при същия темп на натрупване, дали тяхната доходност е по-висока от инфлацията или не? Ако на другите спестовни продукти се окаже, че реалната им доходност е отрицателна, ще вземат ли парите на съответните спестители в държавния бюджет? А сега, след като стана ясно, че реалната доходност на спестяванията в универсални пенсионни фондове е положителна, да не се окаже, че всички други подобни продукти са с отрицателна такава“, коментира Даниела Петкова пред dnevnik.bg.

В момента единствената гаранция, която държавата дава по отношение на инвестициите на гражданите, е гаранция на депозитите в банките, но за нито един финансов инструмент няма изискване за неговата доходност.

Как инвестира държавата

Тъй като политиците отбелязват, че единствено държавата може да даде гаранция за парите на бъдещите пенсионери, Даниела Петкова коментира често давания пример за учителския фонд, при който в извънбюджетна сметка на НОИ от 1997 г. се събират пари от около 90 хил. учители.

„В тази сметка, наречена учителски пенсионен фонд, за целия период от време от 1997 г. до края на 2013 г. са събрани активи за около 370 млн. лв., като на учителите се удържа задължителна допълнителна вноска в размер на 4.3%, и то без да им се дава свободен избор. Вноската в този фонд е почти колкото в универсален пенсионен фонд. Единствените инвестиции, за които има информация, че прави този фонд, са, цитирам, „приходи от лихви и приходи от лихви и отстъпки от държавни ценни книжа“. Като пресмятаме доходността, макар и на базата на оскъдната информация, която имаме, се създава впечатление, че тя вероятно е под реалната, въпреки че фондът работи без такси“, отбелязва Петкова.

По думите й от 2002 г. до момента инфлацията е 65.95%. „Ако оттогава досега тяхната доходност е под тези проценти, нека те да обясняват защо им е отрицателна реалната доходност. И не на последно място – за толкова дълъг период от време резултатът от работата на този учителски пенсионен фонд е, че 17 767 учители от всички над 90 хил., които се осигуряват, получават „достойната“ по размер пожизнена добавка към пенсиите си в размер средно на 34.06 лв. по данни на НОИ и само около 2100 учители получават малко над 250 лв., но не пожизнени пенсии, както в универсалните пенсионни фондове, а срочна пенсия за около 3 години“, отбеляза Петкова. /Капитал/