Униформеният без право да съставя акт, ако не го заснемат
Всяка една проверка на КАТ да се заснема с камера. За това настоя вчера премиерът Бойко Борисов по време на Министерски съвет. Според разпространената стенограма става ясно, че случката с катаджията Сашо Тръпков, който беше записан как взема подкуп, е била една от основните теми за разговор на министрите. „Господин Вучков да се съобрази със закона и да издаде една заповед на улицата да имат правото да извършват проверка със съставяне на акт само квалифицирани хора и само под непрекъснатото заснемане с камера на цялата процедура”, каза Бойко Борисов, като се обръща към министъра на вътрешните работи Веселин Вучков.
„Ако трябва, първоначално ще бъдат 10 коли в София, 20 коли, ще си сложим план на месец по пет да оборудваме. Там, където няма, проверките ще се правят под стационарна камерапродължава Борисов.
Той обяснява, че в София вече има много камери. Полицейските автомобили пък били оборудвани с GPS още от времето, когато той е бил главен секретар. По думите му постоянно трябва да е ясно къде е тази патрулка. „Всеки човек трябва да знае, че ако не се заснема от началото до края вземането или неговото нарушение, няма право да му съставят акт”, обяснява още Борисов.
Ако екипът, който спира, пък не е оборудван с камера, той трябва да извика друга кола с видеонаблюдение, която да заснеме цялата проверка и издаването на акта, след което да си замине. Когато полицаите видят, че някой криволичи или е извършил престъплениеда го задържат и „вече да си действат по друга процедура”, съветва премиерът. Както Цветлин Йовчев, така и предшественикът му Цветан Цветанов бяха издали заповеди да се спират колите само когато има нарушение.
Рутинните проверки без причина можеха да се извършват само по време на акции. Катаджиите обаче използваха тази вратичка и продължаваха да спират наред. „Понеже ще се опитат веднага да обиколят заповедта с полицейските операции.
Ако се провеждат такива, защото те се провеждат, заградителни, оперативни и т.н., много точно да се следи. Да се отвори една линия или през Фейсбук, ако трябва. Всеки, който бива спиран с думите „Провежда се полицейска операция”, да напише след това: „В еди-колко си часа бях спрян за полицейска операция”, иска още Борисов. /Монитор/