Досега бе известно, че до края на годината трябва да се емитира нов дълг в размер на 4.5 млрд. лв. Той трябва да покрие планираното нарастване на дефицита по държавния бюджет с 1.5 млрд. лв., да осигури 2 млрд. лв. за евентуална ликвидна подкрепа на КТБ, ако се реши банката да бъде оздравена.
За осигуряването на тези средства служебното правителство предложи заем да тегли самият фонд, а не държавата. Председателят на временната бюджетна комисия в НС Менда Стоянова от ГЕРБ обаче вчера обясни, че подобна схема е трудна за реализация и няма да е достатъчно изгодна.
Експерти неофициално коментираха, че новият дълг може да се окаже и по-малък в зависимост от цената на евентуално спасяване на КТБ. Те допълниха, че всичко това праща актуализацията на бюджета на втори план след изготвяне на законодателни промени и вземане на решение за КТБ.
Още вчера стана ясно, че подобно предложение ще взриви политическите страсти в 43-тото Народно събрание. Размерът на новопоетия дълг и сега се критикува остро от БСП, а от АБВ дори считат, че дългът може да бъде намален от сегашните нива от 4.5 млрд. лв. наполовина. „Има възможност изобщо да не поемаме толкова много дълг и той да се намали почти с 50%“, обяви след срещата лидерът на групата на АБВ Ивайло Калфин. Той обаче категорично отказа да обяснява как може да се постигне това и дали предложението е равносилно на отказ от държавна подкрепа за КТБ.
Продължава да няма съгласие и по предвиденото завишаване на дефицита с близо 1.5 млрд. лв. Така общият минус в държавната хазна би стигнал 3 млрд. лв., или 4% от прогнозния БВП. И от АБВ, и от БСП считат, че дефицитът може да се удържи на позволеното ниво от 3% от БВП. „Финансовото министерство ни предостави данни за септември, които показват свиване на дупката в хазната и ако се поддържа консервативна разходна политика, ще можем да се поберем в 3% дефицит“, коментира Ивайло Калфин. Диаметрално противоположен е коментарът на ГЕРБ.