Засега няма отговор как администрациите в Пловдивско ще си поделят допълнителните 40 млн. лева
От няколко месеца в публичното пространство се правят опити да прокарат идеята за въвеждане на 2 процента допълнителен данък върху доходите в полза на общинските бюджети. В същото време се обсъжда и друг вариант – за отказ на държавата в размер на 2 на сто от приходите на сегашния 10-процентов подоходен данък в полза на общините.
В единия случай допълнителните приходи на общините ще бъдат за сметка на населението, а в другия – на държавата. За големите общини, където е концентриран бизнесът, това е изключително важно и ще позволи да се подобрят услугите и инфраструктурата.
По данни на НСИ в Пловдивска област живеят 679 000 души. От тях на трудови или служебни правоотношения работят 206 000 души и средната им годишна заплата е 7418 лв. Няма данни за тези, които сами се осигуряват, или така наречените самонаети. В ТД на НАП има данни за лицата, които плащат данъци на територията на областта, но те не са публични.
Годишните доходи само на тези, които са на трудови и служебни договори, са 1528 млн. лв., или 2 процента от тях са 30 млн. лв. Това е сумата, която ще влезе в бюджетите на общините на Пловдивска област и поне още 10 млн. лв. от останалите. Това прави общо 40 млн. лв.
За обеднелите общини това е много сериозна сума и е много важно как ще се разпредели между тях. Именно тук започват подводните камъни – при разпределението.
В НАП има няколко групи данъкоплатци. Например има така наречените големи данъкоплатци, които се отчитат директно в София, а там работят много хора от цялата страна. В големите търговски вериги, банки, бензиностанции и т.н. фирмите са централизирани и всички са регистрирани в София. Как ще се върнат в Пловдив данъците на хората, работещи в една такава фирма? Досега за държавата това нямаше значение, защото всичко влиза на едно място, независимо откъде идва, но в новата ситуация това е много важно.
В община Пловдив по данни на НСИ живеят 340 хиляди души, в община „Марица“ и община „Родопи“ по 32 000.души. Големите фирми са ситуирани около Пловдив и там работят пловдивчани.
В същото време много хора от двете общини пътуват ежедневно, за да работят в града. Как ще се отразят тези ежедневни пътувания на големи маси от хора в привличане на техните данъци в общината, в която живеят?
В двете сателитни общини няма болници, средни и висши училища, съд, прокуратура и т.н. Разходите на община Пловдив за поддържане на тази социална инфраструктура са огромни, а се ползват от жителите на трите общини.
Може ли НАП да създаде такъв механизъм, че приходите от този нов данък да се разпределят по местоживеене? Кой точно от двата вида регистрация – постоянен адрес по лична карта или настоящ адрес ще се ползва? Много въпроси, на които експертите още не са дали отговори.
Да не говорим за сивия сектор, който по официални данни е над 30%. Масова практика е да има две заплати – една официална, върху която се начисляват данъци и осигуровки, и друга, която се получава реално.
В същото време фирмите и хората, които укриват по този начин доходите си, искат от държавата и общината да има хубави улици и паркове, да си дават децата в нови детски градини и училища. Когато даваме примери от други държави в Европа, трябва да знаем, че белите държави имат и бяла икономика.