Българската икономика ще нараства по-малко от прогнозираното, годината ще приключи с дефлация, а безработицата почти няма да намалее.
Това са основните изводи на Международния валутен фонд (МВФ) за очакваното развитие на страната. В допълнение към коригирания ръст от едва 1.4% ден по-рано рейтинговата агенция Fitch констатира, че публичните финанси на България отслабват, а това досега е било ключовото й предимство.
Това не е първата негативна корекция за икономиката на България. ЕБВР вече свали на нивото, очаквано и от МВФ. Служебният министър на финансите също сви очакванията, като сега държавната прогноза е 1.5%.
Важен детайл е и че БВП номинално се свива, а дефлацията води до малкия ръст. Встрани от вътрешните проблеми българската икономика няма да бъде задвижена и отвън. Европа може пак да влезе в рецесия и е сигурно, че големите икономики се възстановяват по-бавно от очакванията. Ще тежи и напрежението между Украйна и Русия. Накратко – нищо оптимистично за България.
Какво и защо очаква фондът
В новия си доклад „Световна икономическа перспектива“ МВФ намали очакванията си за развитието на българската икономика през 2014 г. Прогнозата на фонда е, че през тази година брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ни ще нарасне реално с 1.4%, докато през юли очакванията бяха за 1.6%. Като основен риск пред икономиката е посочена огромната ни зависимост от доставките на руски газ, които могат да бъдат нарушени заради обтегнатите отношения между Русия и Украйна. За следващата година МВФ прогнозира икономиката на България да нарасне с 2%.
Освен по-малък икономически ръст фондът прогнозира за България и дефлация от 1.2%, която според анализаторите до голяма степен е „привнесена“ отвън. Те дават пример с цените на хранителните суровини и петрола, които през последните няколко месеца падат.
Освен чисто пазарните причини фондът изтъква и неколкократното административно понижение на цената на електроенергията през тази година. Всичко това в крайна сметка ще се отрази върху номиналната стойност на БВП, която по данни на Министерството на финансите ще се понижи номинално с близо 2.4 млрд. лв. спрямо заложената стойност в бюджета за 2014 г. За 2015 г. фондът очаква инфлация от 1.7%.
В октомврийския доклад е записано още, че безработицата в България ще намалее до 12.5% през тази година, след като в края на 2013 г. достигна 13%. Въпреки малкото понижение МВФ определя този коефициент като „висок“. За следващата година очакванията са за спад до 11.9%. През тази година вероятно ще има дефицит по текущата сметка в размер на 0.2% от БВП и 2.3% през следващата година, е записано в доклада.
Още негативни прогнози
МВФ не е първата международна институция, която ревизира прогнозата за България в есенния си доклад. През септември Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) понижи очакванията си с 0.4 п.п. до 1.5%. Финансовата институция също посочи като основен мотив за решението си руско-украинската криза.
Според анализаторите на ЕБВР напрежението между двете държави ще натежи върху икономиката на Югоизточна Европа и прибалтийските републики. За догодина прогнозата за БВП е ръст от 2%.
Забавящата се икономика, високите държавни разходи и банковата паника преди ден бяха отбелязани и от рейтинговата агенция Fitch Rating. В свое становище тя констатира, че публичните финанси на България отслабват, а това досега е било ключовото й предимство. Агенцията обяви, че на 19 декември предстои ревизия на държавния рейтинг, който сега е на ниво BBB- със стабилна перспектива.
Той може да бъде понижен, ако следващото правителство не съумее да предприеме необходимите мерки, за да се справи с влошаването на публичните финанси и забавянето на икономиката. /Kapital/