Сгрешени протоколи има в над 50% от секциите в областта, съобщи зам.-председателят на 17-а РИК Дарина Тодорова.
Преференциите са затруднили избирателните комисии, макар че повечето хора в тях са обиграни и имат с години опит, обясни тя. Най-често при предаването на бюлетините и книжата се откривало неправилно пренасяне на данните от черновите в протоколите или пък разминаване в цифрите от контролното броене. Бързали са да пристигнат, за да хванат ред и са направили пропуски, допуска Тодорова.
Изчистването на несъответствията забави и тази година приемането на изборните книжа от областта. То приключи преди точно в 10 без 15 тази сутрин, когато последната секция от Сопот влезе в Областната управа. Зам.-председателят на 9-а секция – Нели Кирова, носеше чувала с бюлетините.
Въпреки тежката нощ, жената не беше изтощена. Прекарахме си много весело в едно детско рейсче, описа тя. Превозили бюлетините с училищния автобус и групата пристигнала в Пловдив около полонущ в изборния ден. До сутринта пратениците на СИК-овете стояли на топло по седалките и разменяли шеги. Доволни сме, защото всичко приключи без инциденти и много млади дойдоха да гласуват – 70% от всички пред урните, каза Кирова.
„Горе вече разпределиха постовете, ние още носим бюлетини“, майтапеше се и Марин Велев, секретар на секцията в карловското село Иганово. Както изисква законът, и той пристигнал снощи заедно с председателя Лазар Димитров и Емилия Христова, член на комисията.
Марин участва за първи път в секционна комисия. Затова, като пристигнал общинският рейс, по-опитният Лазар хукнал да вземе номерче. Дали му чак 527, а в момента на ред бил номер 120. Още тогава станало ясно, че ще се спи в рейса и ще се осъмне пред Областната управа. Топличко беше, комфортно, не се оплакват от Иганово. Миналия път мръзнали в градинката.
За първи път минах на червено, вълнуваше се Марин Велев. От много години е шофьор и спазва стриктно правилата, когато той е зад волана. В буса с бюлетините с полицейската кола отпред обаче снощи шпорел без значение какво сочи светофарът, посред нощ нямало трафик.
Много народ заварихме тук, като дойдохме към 12.30 снощи, разказа и Веселин Николов от Сопот. С неговите колеги от комисията кръстосвали нощните улици чак до сутринта, за да си дочакат реда.
Чувалът с бюлетините оставили в рейса да го пази придружаващият полицай. Всеки път едно и също, ядосваше се мъжът. Според него организацията не се подобрява и е по-разумно за по-отдалечените общини да има друг регламент – бюлетините да се оставят в касите на общината с охрана и призори да се докарват в Областната управа под тепетата.
Веселин отчете, че тази година има повече удобства – пред сградата бяха опънати шатри, за да пазят хората, ако завали. В импровизирано барче с дървени пейки пък се предлагаха на промоция за 2 лева сандвич плюс топла напитка или вода. Нямало много мераклии обаче, защото под навесите ставало течение.
Сега Веселин ще чака парите за участието си в изборния ден, за да си допълни пенсията на бивш служител на ВМЗ. Чул, че тази година надницата е по-висока, но не знаеше с колко е увеличението.
Веднага, след като в 9.45 часа бяха приети последните чували, полицаи започнаха да вдигат загражденията пред Областната управа, където бе 17-а РИК. Други работници заприбираха дървените пейки и стековете с напитки.
Школски автобус, превозващ бюлетини, остана цяла нощ на булевард „Шести септември“ и сутринта блокира дясната лента в посока центъра. Това предизвика огромна тапа в трафика около 10.30 ч. Линейка с включен буркан и сирена едва си проправи път сред заклещените в задръстването коли. /Marica/