Всеки трети безработен е пред пенсия

Безработицата намалява за пети месец, но все още не може да навакса миналогодишното увеличение

Най-ниска по традиция е безработицата в столицата.

Безработицата у нас намалява за пети пореден месец, което се случва за първи път от 2009 г., но проблемът се задълбочава сред хората пред пенсия, които все по-лесно губят препитанието си. Вече всеки трети безработен е в предпенсионна възраст.

Притеснителното е, че ако при другите възрастови групи безработицата намалява, то при по-възрастните постоянно се увеличава – от всички регистрирани в бюрата по труда 386 625 българи без работа към края на април 38% са над 50 г. Спрямо март те са се увеличили като дял с 0.3%.

„Всички говорят за критична безработица сред младите, но критичната група всъщност са хората над 50 г.“, посочи шефът на Агенцията по заетостта Асен Ангелов.

По ОП „Развитие на човешките ресурси“ ще има мерки за заетост и за хората в предпенсионна възраст, след като програмата бъде одобрена, тоест от началото на следващата година, стана ясно от думите на зам.-министъра на труда Росица Янкова. Мерките за младите до 29 г., които са приоритетна грижа и на ЕС, ще започнат предварително с пари от националния бюджет. Младежите без работа до 29 г. към края на април са близо 18 на сто от всички, или над 68 400. Спрямо март броят им е намалял с над 5400.

Към края на април нивото на безработицата е 11.8%, или с 0.4% по-ниско спрямо март. На годишна база обаче отново има увеличение – с 0.2 на сто. Тенденцията се запазва и към средата на този месец – според предварителните данни на АЗ безработицата вчера сутринта е била с още 0.2% по-ниска, което дава надежда, че тенденцията за намаляване ще се запази. Това се дължи основно на сезонната заетост, но и на по-голямото търсене на работна ръка в реалния сектор, обясни шефът на АЗ.

В подкрепа на това е и фактът, че субсидираните работни места тази година са значително по-малко, защото мерките по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ приключват. Така за една година субсидираните места са намалели с 46 хил. и към края на април са 27 800, финансирани от националния бюджет и от еврофондовете.

Въпреки общото намаление на безработицата тревожно високо остава нивото й в 19 области. Сред тях е Търговище, където за месец хората без работа са се увеличили с 10% и към края на април вече са 30 на сто. Продължава да расте безработицата в Смолян, където всеки четвърти е без препитание. С над 20 на сто безработица са още областите Видин, Монтана, Враца, а Силистра и Шумен са съвсем близо до този праг.

През април работа са започнали малко над 30 300 души, или с близо 7800 повече спрямо март. Увеличават се и новорегистрираните безработни в бюрата по труда – те вече са над 38 600. 96% от тях обаче са с регистрация за първи път. Най-значителен е броят на регистрираните нови безработни от сектор държавно управление – близо 12 700.

ПРЕДВАРИТЕЛНО

Мерките за стажуване на младежи до 29 г. ще започнат още от този месец. За предварителното изпълнение на ОП „Развитие на човешките ресурси“ ще бъдат отпуснати 20 млн. лв. от националния бюджет, които след одобрението на оперативната програма ще бъдат възстановени. 7500 младежи ще започнат работа, обясни зам.-министър Росица Янкова.

Младежите до 29 г. със средно професионално или с висше образование могат да започнат работа за 6 месеца на минималната за съответната професия заплата.

Ще се плащат и транспортни разходи. Ако след това работодателят предложи безсрочен трудов договор, министерството ще поеме осигуровките на младежа за още 6 месеца. За младите, завършили обща гимназия, се дава възможност за обучение също за 6 месеца при работодател, след което ще положат изпит за придобиване на професия.

Те ще получават до 90% от минималната работа заплата, а след това работодателят трябва да им предложи място за период до 3 години. /Сега/