„Атоменергоремонт“ спечели поръчка за 30.1 млн. лв. в АЕЦ „Козлодуй“

Компанията, свързана с Христо Ковачки, се върна от Сейшелите в София

Обществена поръчка за 30.1 млн. лв. за ремонт и поддръжка на ядрено оборудване в АЕЦ „Козлодуй“ спечели „Атоменергоремонт“, показват резултатите от приключила през месец март процедура за избор на изпълнител. Дружеството, за което се счита, че е в икономическия кръг на Христо Ковачки, е било единственият кандидат, подал оферта в конкурса.

Любопитен детайл е, че допреди седмици компанията беше със собственик от Сейшелските острови, но отскоро е отново от България. Най-вероятната причина е точно участието в обществени поръчки. От началото на годината влезе в сила Законът за ограничаване на офшорките (внесен от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев). Той забранява участието на фирми с офшорни собственици да участват в обществени поръчки от средата на годината. Може да се очаква, че ще има и други подобни на „Атоменергоремонт“, тъй има хиляди фирми с офшорни акционери и съдружници.

Поръчка по мярка

От обявлението на приключилата обществена поръчка става ясно, че тя засяга рутинни дейности по ремонт и поддръжка на оборудване в атомната централа. Условията за участие в конкурса са били публикувани през декември 2013 г. В тях се конкретизира, че от изпълнителя ще се изисква да се погрижи за техническото състояние на основно и спомагателно оборудване и системи на ядрени енергийни блокове 5 и 6, както и да поеме годишните планови ремонти. Това са и основните дейности, в които е специализиран „Атоменергоремонт“, създаден преди 40 години с цел да обслужва ядрената централа, поради което дружеството има производствена база на площадката на „Козлодуй“.

През 2004 г. ремонтното предприятие бе приватизирано от „Българска енергийна компания“, а през 2011 г. бе прехвърлено на „Хестън корпорейшън лимитид“ на Сейшелските острови. В същата година и други фирми, свързани с Христо Ковачки, отплуваха към данъчни убежища – топлофикациите в Плевен и Бургас, „Брикел“, „Мини Черно море“ и други. В края на 2013 г., когато се разбра, че правителството възнамерява да отсече достъпа на офшорки до обществените поръчки, сейшелският собственик на „Атоменергоремонт“ го прехвърли на българската „Бултрейд корпорейшън“, собственост на 60-годишния Борис Методиев.

Фирмата, която е регистрирана на класическия за Ковачки адрес в „Индустриална зона Орион“, упражнява контрол над бобовдолското дружество за добив на въглища „Фундаментал“ , а Методиев участва в ръководството и на други бизнеси, покриващи сферата на интерес на Ковачки – „Глобал Карбон верификатор“, „Еко анализ“ и други. Цената на сделката по завръщането на „Атоменергоремонт“ не бе посочена в документите по прехвърлянето.

Голяма хапка

Възложените дейности, които трябва да приключат тази година, ще донесат приход от 30.1 млн. лв. на „Атоменергоремонт“, което се доближава до размера на годишните му приходи за 2012 г., за когато е последният финансов отчет на дружеството в Търговския регистър. Тогава печалбата му е възлизала на 8.8 млн. лв.

За да изпълни възложените дейности в ядрената електроцентрала, „Атоменергоремонт“ е посочил, че ще ползва услугите на подизпълнители. Сред тях са русенската „Евро Старс“, която ще извърши подмяна на антикорозионни покрития, софийските „Енпро консулт“ и „АТП – Атомтоплопроект“ за проектиране, козлудуйската „Стромет – 2004“ за извършване на строителни дейности.

Сумарно тяхното участие ще представлява около 4% от всички планирани дейности по поръчката през 2014 г., става ясно от обявлението. /Капитал/