Ваучерите на късмета: Раздават държавни пари с томбола

1 млн. лв. за иновации тръгват към малките фирми

Разиграват държавни пари на томбола. Средствата по т. нар. “ваучерна схема” за трансфер на знания към предприятията ще бъдат отпускани на лотариен принцип, научи “Марица”.

Един милион лева е отделен от националния бюджет за подкрепа на малки и средни предприятия, за да се подобри връзката им с научните институти и благодарение на това сътрудничество да се внедрят иновации, уточни зам.-министърът на икономиката Анна Янева.

Тя бе лектор на първото изнесено в Пловдив събитие на Българската организация на бизнес лидерите “Българска индустрия: мисия възможна”. Схемата на ваучерите е следната: таванът на помощта за всяко предприятие е между 15 000 и 20 000 лева, засега не е точно фиксиран. Изтеглените с томбола късметлийски фирми ще ползват опита на научните институти по определена поръчка или проблем, а държавата ще плаща директно на тях, поясни зам.-министър Янева. Задължително условие за плащане на консултантските услуги обаче е научните институти да са държавни. Очакват се много кандидати за парите по тази схема, затова идеята е да поставим в прозрачна урна имената на всички и да изтеглим спечелилите в присъствието на нотариус, допълни тя.

Ваучерната схема всъщност е добре забравена стара идея. Още през 2008 г.пилотно беше пуснат този проект, като средствата по него също бяха 1 милион лева. Опитът от онова време показва, че от 298 подадени заявления, след първоначалната проверка са отпаднали 102. Така останалите 196 кандидати са търсели финансиране за общо 2.4 милиона лева, което е над два пъти от определения бюджет. Тогава за пръв път е изпробван лотарийният принцип при определяне на бенефициентите.

Зам.-министърът на икономиката и енергетиката посочи още, че държави, които имат висока степен на индустриализация на икономиките си, са преминали по-леко през трудните години на кризата. Самото явление индустриализация мултиплицира положителните си ефекти върху цялото стопанство и върху благосъстоянието на населението. Българското правителство е решило да постави фокуса върху високотехнологичното производство и наукоемката индустрия, очерта перспективите Анна Янева.

Пловдив е индустриалната столица на България, в този регион са съсредоточени най-много работни места в преработващата промишленост, категоричен бе Георги Стоев, управляващ съдружник в Индустри Уоч. Единствено тук, дори и със семпли темпове, се увеличаваха работните позиции по време на кризата, аргументира се икономистът.

В момента заетите в този сектор в областта са 67 500 души, като година по-рано са били 65 000 души. Районът е сред петте, които имат огромен потенциал за развитие в съвсем краткосрочен план – до 2020 година, сочат прогнозите на Индъстри Уоч. Тракия икономическа зона, която обединява шест индустриални зони в региона, има огромен принос за това. Нейната обща площ е над 10 700 декара и до момента повече от сто наши и чужди  инвеститори развиват успешно бизнес на нейна територия, подчерта доц. д-р инж. Никола Добрев, председател на Съвета на директорите на КЦМ 2000 АД и управител на “Тракия икономическа зона”..

Съдействие
Кметът на Пловдив Иван Тотев и председателят на ОбС арх. Илко Николов независимо един от друг помолиха за съдействие зам.-министър Анна Янева по въпроса с терена Гладно поле. Той е собственост на Министерство на отбраната, а общината иска собствеността върху близо 60-те декара да бъде прехвърлена на нея, за да реализира високотехнологичен парк.
/Марица/