Мислите, че сте в депресия? Тогава започнете да редувате задачите си, като ги сменяте една с друга. Ако започнете с отговор на електронните писма и продължите с работата по проекта, то като се върнете в къщи, не продължавайте да работите по него. По-добре първо проверете домашните на детето, а после изчистете прозореца. Ако издържите, няма опасност да се депресирате. Такава е най-кратката рецепта срещу депресия. На шега, разбира се.
Слънце, слънце, ама човек пак е умърлушен. И независимо че пролетта събужда природата и животните за нов живот, то много от хората стават по-изнервени, отпуснати, оплакват се от главоболие, а краката им тежат странно, даже и да са в удобни обувки… Някои хвърлят вината за неразположението си в затоплянето навън. Други си го обясняват с това, че мозъкът ни получава огромно количество кислород, което направо го „побърква“. Трети смятат, че причината да се чувстваме изтощени е заради гриповете и простудите през зимата.
Пролетната умора води до промени на ниво хормони – понижава се серотонинът (хормонът на действието, който подобрява настроението) и се повишава мелатонинът (хормонът, който помага за бързото заспиване), обясняват докторите. Т.е. центровете на удоволствие в мозъка ни изпитват дефицит на веществата, които ги захранват. Затова ставаме потиснати и лесно се уморяваме. Когато всичко опре до хронична умора и неудовлетвореност, психолозите вмъкват и думата „депресия“.
Кой страда най-много от подобни пролетни „дупки“?
Според много изследвания жените преживяват по-често, но затова пък по-кратко както положителните, така и отрицателните емоции. Разбира се, при различните възрасти преживяванията са различни – тийнейджърите по-често са склонни към дълбоки емоции, а с напредването на възрастта също може да се появят депресивни изживявания, обяснява психоложката Маргарита Бакрачева от Департамента по психология към БАН.
Ако изключим ендогенните депресии, при които факторите са генетично или физиологично обусловени, световните статистики сочат, че жените са до два пъти по-предразположени към развиване на депресия, като обикновено за това има отключващо събитие.
Първите симптоми, които могат да ни подскажат, че става дума за депресия, са загуба на мотивация и интерес, безпокойство и тревожност без причина, страх от бъдещето. Към това обикновено се прибавят раздразнителност, умора, нарушение в съня или напротив – бягство в съня. Тъй като всеки познава себе си най-добре, а хората са с индивидуални навици, когато човек забележи, че в продължение на повече от седмица има странна промяна в общия му тонус и тя не изчезва, тогава може да се говори за проблем, уточнява доц. Бакрачева.
Кога да внимаваме?
Ако се чувстваме много зле или ако сме преживели стресиращо или травмиращо събитие (смърт на близък човек, тежка болест на детето или развод), както и ако симптоматиката продължи повече от месец, не трябва да се притесняваме да се обърнем към психолог и дори психиатър. Точно както когато сме с грип, не се срамуваме да потърсим личния лекар. Не е необходимо човек да е луд, за да поиска помощ, напомнят експертите.
В последните години бариерите пред хората, които имат подобни психологични проблеми, намаляха. И все повече в обществото се прави разлика между психиатричните разстройства и “обикновения” душевен дискомфорт. Но все още липсва готовността на повечето от българите да се ангажират продължително и самостоятелно с действия за своето емоционално здраве, отчита доц. Бакрачева. Защото психологът може да подкрепя и да насочва, но решението е в самия човек. Без лични усилия и постоянство няма как да има положителна и трайна промяна.
Как да започнем?
Добре е човек да си даде даден срок, за да реши дали може да се пребори сам. Ако се опитваме да потиснем всичко изведнъж и да бъдем железни, това ще изтощи допълнително и психиката, и тялото ни.
Този срок може да бъде и 3 дни, и 3 седмици. Тогава може да си позволим да се чувстваме потиснати. Но това трябва да е границата, след която вече няма накъде повече да потъваме.
Психоложката говори за този срок като за подсъзнателна “котва”, която си даваме сами.
След като веднъж сме определили тази котва, трябва да намерим онези неща, които ни карат да се чувстваме по-добре. Дали това ще е повече време за любимата ни музика или просто гушкане с детето, важното е да ни доставят удоволствие.
Най-вълшебната рецепта обаче е движението, а активното спортуване е добро превантивно лекарство срещу черни мисли, напомня доц. Бакрачева.
Няма значение дали ще разходим кучето пред блока, или ще извадим колелото, прибрано в мазето още в края на септември, за да обиколим квартала след работа. Още повече че вече се стъмва достатъчно късно. Помага и най-обикновеното ходене. За още по-голямо удоволствие може да сменяте редовния маршрут до и от работа всеки ден.
Вниманието към телесните усещания помага за поддържане на вътрешния баланс, за връзката между тялото и психиката, казва Бакрачева. Затова, ако може да си позволите, поглезете се и със СПА процедури или с онази терапия, която лекува всичко – шопингът.
Щастието
Всичко, което кара човек да се усмихне и е съвместимо със стандарта и начина му на живот, върши работа. Но е хубаво да не се забравя, че тези действия не биха имали стимулиращ ефект, когато се превърнат в рутина. Тогава просто престават да носят същия заряд. Така че трябва да има достатъчна степен на разнообразие и тръпка. Досущ като в една любовна връзка.
А какво да правим, ако не можем да си позволим подобни глезотии?
“Любимото ми изследване е за щастието и удовлетвореността на българите. Според резултатите хората свързват удовлетвореността от живота със семейство, пари, кариера, успехи, материална осигуреност. Щастието обаче се свързва единствено със здраве, любов и преживявания”, обяснява доц. Бакрачева. И добавя – все пак асоциацията на хората за щастие е по-скоро със съвсем нематериални неща като слънце, пролет, пръски от морска вода, вятър, т.е. с неща, които са навсякъде около нас, но най-вече вътре в нас. Голяма част от тях не струват пари, а носят нещо много повече, което не може да се купи.
Със сигурност, ако се обадите на приятел или на любимия човек и го поканите на среща в парка, няма да похарчите пари. Но ще спечелите добро настроение и дори може да преборите пролетната умора. /Труд/