Кандидат-студентите с изпити 6 в 1

Историята на три места в един ден

Напрегнат изпитен маратон очаква абитуриентите заради острата конкуренция между университетите, които в надпреварата за привличане на повече студенти вече засичат датите не само на редовните, но и на предварителните приемни изпити. Това показват графиците на тазгодишната кандидатстудентска кампания, обявени от висшите училища. Според тях на една дата различните университети са насрочили шест изпита. Става дума за 13 април, когато абитуриенти ще са изправени пред дилемата в кой ВУЗ да се явят на изпит, в случай че искат да си пробват късмета на няколко места. На тази дата са насрочени  изпитите по история в Алма матер,  Великотърновския университет и Русенския университет, както и тестът по английски и немски език в УНСС. На тази дата е и изпитът по математика в Минно-геоложкия университет и по биология в Пловдивския университет.

Един след друг са и изпитите на редовната сесия, когато на кандидат-студентите ще им се наложи да кръстосват страната почти денонощно

„За да е по-удобно за младежите, сме насрочили дати за изпити не само в София, но и в другите градове”, коментира ректорът на Техническия университет(ТУ) в София проф. Марин Христов. Първият тест по математика е на 5 април и ще се проведе в столицата, в Пловдив и в Сливен. Следващият предварителен изпит пък е на 12 април, който е в 10 областни града. Две нови специалности разкрива ТУ, съобщи още Христов. Това са „Автомобилно инженерство” и „Информационни технологии в индустрията”. Нова специалност ще има и в Алма матер – „Химия и английски език”.

УНСС пък за първа година ще приема студенти с оценки от състезания. Става дума за конкурса „Млад икономист” и конкурса по счетоводство, организирани от самия ВУЗ. Първенците в състезанията вече получиха специални сертификати, които удостоверяват, че им се признава оценка отличен (6) за кандидатстудентски изпит, съобщиха от УНСС.

Подобна практика ще приложат и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Там в събота се проведе състезание по български език и литература, на което се явиха 200 зрелостници. Отличниците ще бъдат приети в специалност във „Филологическия факултет”, в която българският участва като балообразуващ предмет.

Оценяването ще става по точкова система, като резултатите ще бъдат приравнени към шестобалната система. В изпита бяха включени затворени въпроси, както и задачи с отворен отговор. Класирането ще бъде обявено на официална церемония, а кандидат-студентите с най-високи постижения ще бъдат наградени.

За абитуриенти остава и вариантът да кандидатстват с оценка от матура, която се признава от повечето университети в страната. Важна подробност е, че бележката от държавно-зрелостните изпити често носи по-малък коефициент от приемния изпит.

Варна пуска бакалавър за оптици
Новите специалности във варненските университети са сред най-желаните и ухажвани от кандидат-студентите и през тази година. 20 са специалностите, които се изучават в Медицинския университет във Варна, като най-новите, които се откриват тази година по Програма за професионално образование са „Медицински оптик” и „Фармацевтичен мениджмънт” и „Медицински козметик”, съобщи зам.-ректорът на МУ доц. Албена Керекова. Университетът работи и по програмата за докторанти, коментира колегата й проф. Риналдо Шишков. Той посочи, че след магистърската програма е за „Ортопедична стоматология”, „Терапевтична стоматология” и „Детска стоматология”.

Във Варненския свободен университет традиционно висок е интересът към утвърдените специалности като „Психология”, „Право”, „Архитектура”, „Защита на националната сигурност”, „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред”, но тази година към тях се прибавят и 21 бакалавърски и 64 магистърски програми, коментираха от университета.

По пет нови специалности се обучават бъдещите инженери в Техническия университет във Варна. По бакалавърска програма се изучават „Възобновяеми енергийни източници”, „Роботика и мехатроника”, „Автоматика, информационни и управляващи компютърни системи” и „Ремонти и експлоатация на транспортна техника”.

Поради голямото търсене от страна на бизнеса в университета е въведена и новата магистърска специалност „Електрообзавеждане на кораба”. Три са новите специалности в Икономическия университет във Варна, които са и сред най-желаните. „Международен бизнес” с обучение изцяло на английски език, „Международен туризъм” с обучение на английски и на руски език, както и „Публична администрация”, която досега беше в магистърската програма, а сега се предлага и за бакалаври. /Монитор/