Политиците онемяха за тайния купувач на „Булгартабак“

Сделката ще покаже работи ли Законът за офшорките, според който собственикът на веригата „Лафка“ не може да участва в концесии

Поредната сделка за „Булгартабак“ остави политици и експерти почти безмълвни. В понеделник Комисия за защита на конкуренцията изненадващо обяви, че няма да се произнася по смяната на собственика на холдинга, тъй като новият купувач не бил фирма, а физическо лице, при това пожелало анонимност. Формално купувач е офшорката Livero Establishment, базирана в Лихтенщайн, която е собственост на друга офшорка -TGI Middle East с регистрация в Дубай, която на свой ред е притежание на друга офшорка и т.н. Livero Establishment купува не БТ холдинга, а неговия досегашен собственик – базираното в Австрия BT Invest GmbH, свързано с руската ВТбанк и българския й партньор КТБ. „Табак маркет“, дружество на „Булгартабак“ и „Благоевград БТ“ пък държи веригата „Лафка“.

Нормално е частен собственик да продаде фирма или акции на друг частен собственик, но когато новият купувач държи да остане в сянка, това неизбежно поражда съмнения. Всеки нормален инвеститор би се похвалил, че придобива компания с реноме и сериозен пазарен дял като българския холдинг „Булгартабак“.

Депутатът Румен Гечев от БСП бе сред малцината политици, които си позволиха да коментират особената сделка. „Този случай отново показа, че България е странна страна. Разбрах, че сделката е в реда на закона, тоест юридически е правилна, но икономически не е. Очевидно има необходимост от законови промени, с които да се регламентира, че купувачът трябва да е ясен. Самият факт, че този купувач, макар и да не е задължен, не се обявява сам, показва, че има нещо съмнително“, каза проф. Гечев пред „Сега“. Той не отговори в прав текст дали лично ще се заеме с изготвянето на промените, но е сигурен, че такива ще има.

Депутатът от ДПС Йордан Цонев бе твърде лаконичен: „Не съм запознат с подробности, но нямам притеснения, в закона няма забрана да се купува търговско дружество, законът за офшорките определя други ограничения“. Цонев заедно с Делян Пеевски внесе и прокара закон, който уж трябваше да ограничи властта на офшорките и техните скрити собственици в българската икономика, но според мнозина познавачи на материята инициативата няма да проработи.

В тази връзка Георги Ганев от икономическия екип на Реформаторския блок зададе много основателен въпрос: „Нали наскоро приехме закона за офшорките с фундаментални мотиви неизвестни лица и фирми с неизвестен собственик да не могат да влизат в стопански взаимоотношения с държавата? Добре де, ама „Булгартабак“ става собственост на неизвестно лице. Този „Булгартабак“ е и собственик на веригата „Лафка“ (която продава цигари и вестници), а „Лафка“ кандидатства за концесионни договори с общините за право на ползване на павилиони из цялата страна. Това как е възможно, ако духът на този закон ще се спазва? Или пак нещо не съм разбрал и духът няма значение пред буквата?“

Според икономиста Владимир Каролев няма нищо странно, просто финансовите инвеститори, които купиха „Булгартабак“ през 2011 г., са излезли от инвестицията. „Всяка голяма инвестиционна банка има отдел за придобиване на активи. Купуваш, оздравяваш и след това продаваш, колкото се може по-бързо“, обясни механизма Каролев по БНР. Той смята, че новият купувач не е стратегически инвеститор, щом се крие. Но е оптимист, че рано или късно цигареният холдинг ще попадне в ръцете на голяма компания от бранша. /Сега/