Държавата плаща заплати на куп работещи пенсионери, докато серия правителствени документи и статистически данни отчитат все по-голям проблем на пазара на труда за младите. Това става ясно от данните към законопроекта на червения депутат Милко Багдасаров и 10 негови колеги, които искат да се възстанови в Кодекса на труда правото на работодателите в публичния сектор да уволняват служители при придобито право на пенсия. Основният аргумент за внасянето му е, че така ще се освободят работни места за младите.
Според цитираната статистика заетите в публичния сектор над пенсионна възраст са 34 774, но не е ясно колко от тях са придобили право на пенсия и колко работят заради липсващ стаж. Знае се обаче, че 13 925 от тях вече са пенсионери. И според сега действащото законодателство те могат да бъдат съкращавани, но очевидно никой работодател в обществения сектор не се възползва от това си право. Общо 147 000 българи работят, въпреки че са навършили пенсионна възраст.
Никой не може да отнема едно конституционно право – на труд, заради друго придобито право – на пенсия, бе коментарът на КНСБ за продложенията на Багдасаров. От синдиката критикуваха и внесените между първо и второ четене предложения за промени в Кодекса на труда от друг червен депутат – Петър Кънев, като опити за заобикаляне на социалния диалог. Кънев предлага промени, които ще ограничат сериозно правата на синдикатите.
Предлага също и част от текстовете да не важат за микро, малки и средни фирми. КНСБ предупреди, че ще направи контрапредложения и ако на тях не се погледне достатъчно сериозно, ще обсъди протестни действия. Социалният министър Хасан Адемов обаче даде да се разбере, че проектът на Кънев най-вероятно няма да се гледа сега, тъй като се отклонява от основния предмет на промените – стажантските договори. Адемов обеща и три пакета с предложения от социалните партньори да минат задължително през тристранката – за намаляване на административната тежест, за промени в осигурителните и в трудовите отношения. /Сега/