Франс прес: България – най-бедната и замърсена страна в Европа

България – най-бедната и замърсена страна в Европа. Така е озаглавен материал на агенция „Франс прес“ за екологичните проблеми в страната. Преди няколко месеца „Ню Йорк Таймс“ също публикува текст с акцент върху силно замърсения въздух тук със заглавието „Спри да дишаш, ако си в България“.

„Задушаваме се. Най-вече през зимните вечери. Повечето жители горят въглища, но също гуми и пластмасови бутилки, за да се отопляват.“ С тези думи на продавачка от Перник започва текстът на френската медиа.

„Франс прес“ припомня, че промишленият град на 30 километра от столицата София е най-замърсеният в Европейския съюз и в последната класация на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС). През октомври ЕАОС подчерта, че екологичните норми на ЕС не са били покрити от Перник през половината година, при условие че не бива да бъдат надвишавани повече от 35 дни годишно. В същото време замърсяването е било над допустимите равнища 15 дни в Париж и 29 – в Белгия.

Вредните практики в Перник са начин на живот в цяла България – най-бедната страна в ЕС, отбелязва АФП. Четири от петте най-замърсени града в ЕС през 2011 г., последната година, за която ЕАОС има сравнителни данни, са били български, като между тях полският Краков заема трето място в мрачната класация.

София пък е най-замърсената европейска столица, като оставя далеч зад себе си Букурещ, на 57-о място, и Любляна, на 75-о.

След България, с най-високи равнища на градско замърсяване в ЕС са Естония, Унгария, Гърция и Португалия. Според българската Изпълнителна агенция по околна среда основна причина за замърсяването в страната е отоплението на най-бедните прослойки от населението с дърва и въглища – 58%.

„Тровим си въздуха сами“

Враца – град с население от 70 000 жители в бедния северозападен регион, разполага със система за централно парно отопление и газова мрежа. Те обаче са прекалено скъпи за огромното мнозинство от населението. „Химическият завод, който тровеше Враца, разположен в подножието на Балкана, е затворен от края на комунизма. Неговата смърт обаче потопи града в безработица и бедност. Сега си тровим въздуха сами,“ казва пенсионирана учителка от града.

Представители на ромското малцинство, при което безработицата надхвърля 50%, не се колебаят да рискуват живота си, за да се сдобият с въглища, като проникват в затворените мини, разказва тя.

Отоплението на домакинствата обаче не е единственият бич за въздуха в България, отбелязва АФП. Българският клон на международната природозащитна организация „Грийнпийс“ алармира за топлоелектрическите централи, които осигуряват около 43 процента от електроенергията в страната. „Грийнпийс България“ приписва 2 хиляди случая на преждевременна смърт в страната годишно на много високата концентрация във въздуха на серен диоксид, който е отделян от ТЕЦ-овете.

„Автомобилното гробище на Европа“

Заобиколена от планини, София редовно се дави в гъст смог. В столицата, замърсяването е свързано преди всичко с остарелия автомобилен парк и с лошото управление на трафика, посочва АФП. От 250 000 закупени коли през 2013 г., едва 20 000 са били нови, цитира агенцията данни на продавачи.

„Превърнахме сме се в автомобилното гробище на Европа, откакто катализаторът е задължителен в развитите страни. И под претекст да бъдат защитени бедните, властите не насърчават купуването на нови коли“, обобщава монтьор в сервиз.

Столицата на България страда и от хронични задръствания. Улиците в София рядко се мият, дори в центъра на града. А в крайните квартали, жителите имат късмета да видят улиците чисти само когато наближават местни избори.
/Дневник/