Изложението ще се проведе от 16 до 18 юни в Пловдив на територията на Международния панаир.
Световни марки ще покажат нови технологии за задвижване както при конвенционалните, така и при ползващите алтернативни горива и при изцяло електрическите модели в рамките на най-голямото изложение за товарни автомобили у нас – „Трък Експо 2022“ (TRUCK EXPO 2022).
По-строгите екологични разпоредби и нарастващите цени на горивата налагат преосмисляне на начина, по който индустрията проектира двигателите, разказват от Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България (ААП), които са организатор на изложението.
Тежките и лекотоварните превозни средства, включително автобусите, са отделили една трета от емисиите от трафика през предпандемичната 2019 г., припомнят от „Трък Експо“. Очакванията са, че въпреки КОВИД-19 и военните конфликти, превозът на стоки и хора ще продължи да се увеличава в средносрочен план, а това ще води до още по-голям трафик, повече шум, повишен разход на гориво и по-високи емисии на въглероден диоксид.
Регламентите на ЕС целят понижаване на средното изпускане на емисии с 15 процента до 2025 г. и с 30 на сто до 2030 г., допълват организаторите на изложението за товарни автомобили. Един от инструментите за това е въвеждане на дял на превозни средства с нулеви и ниски емисии при възлагането на обществени поръчки. Такива трябва да бъдат автомобилите за обществения пътен транспорт, специализираните пътнически услуги, събирането на отпадъци, пощенски и колетни услуги. Има и подцели за автобусите с нулеви емисии. Заради неприлагане на изискванията, срещу няколко европейски държави, след които и България, текат наказателни процедури. Това, съчетано с нарастващите цени на горивата, създава значителни проблеми за логистичната индустрия, допълват от „Трък Експо“.
Организаторите посочват няколко примера. Единият е електрическият градски автобус „Новосити Волт“ (Novociti Volt) на „Исузу“ (Isuzu), чиято българска премиера ще се състои именно на изложението в Пловдив. 8-метровото возило отговаря на всички изисквания на ЕК за чисто превозно средство за обществен транспорт – нулеви емисии, нисък шум, модерен интериор, висока маневреност и ниски експлоатационни разходи. Батериите са разположени на покрива, което отваря допълнително пространство за комфортно пътуване на 52-ма пътника и пробег до 300 км с едно зареждане. Самото зареждане може да се направи по конвенционален начин (AC – 22 кВ) за 8,5 часа или бързо (DC – 150 кВ) – за два, като се използва един и същи щепсел. И още нещо – има система за оценка на водача, която анализира консумацията на енергия и повишава експлоатационната ефективност.
Още един модел на „Исузу“ – „Кендо“ (Kendo) дава поглед към иновациите, но в конвенционалните двигатели. 12,3-метровият дизелов автобус e с Euro 6 двигател „Къминс“ (Cummins), който достига мощност 370 конски сили при 2100 оборота в минута. Резервоарът за гориво побира 350 литра, а този за добавката AdBlue – 43 литра. И тук има система за оценка на водача, различни режими на шофиране и нисък разход на гориво. Капацитетът на автобуса е 59 места, а оборудването на салона включва различни екстри, като накланяне на облегалките, степенки за краката, масички и подлакътници, завеси за прозорците, USB портове за зареждане – неща, които правят градските пътувания или междуградския транспорт на къси разстояния наистина удобен за пътниците.
При камионите на ДАФ (DAF) намаляването на въглеродния отпечатък е съчетание от подобрена горивна ефективност и ненадмината аеродинамика за оптимизиране на разхода на гориво и въглеродни емисии. На „Трък Експо“ нидерландският производител ще покаже новата си гама тежкотоварни автомобили за международен транспорт, проектирани съобразно новите еврорегулации за тегла и размери. DAF XF, XG и XG+ постигат с до 10 процента по-нисък разход на гориво с изцяло нова геометрия на кабините – заоблени форми, извито предно стъкло, значително подобрена шумоизолация, цифрови камери вместо огледала и оптимизирана ефективност на силовата линия. Част от елементите на технологията за отвеждане на въздушния поток под кабината и около колелата са заимствани от инженерните разработки във Формула 1, което допълнително подобрява аеродинамиката.
Голяма роля в намаляването на въздушното съпротивление на всяка товарна композиция, а оттам и за редуциране разхода на гориво и емисиите, имат ремаркетата и полуремаркетата. Тази година „Трък Експо“ отваря широко вратите си за водещите производители, някои от които ще видим за първи път на изложение в България. „Шмиц Каргобул“ (Schmitz Cargobull“, „Мега“ (Mega), „Кьогел“ (Koegel), „Майлер“ (Meiller), „Кнапен“ (Knapen), „Дол“ (Doll), „Века“ (Weka), „Хюферман“ (Hueffermann), „Шварцмюлер“ (Schwarzmueller), „Оз трейлер“ (Oz Treyler), „Ламберет“ (Lamberet) и др. ще покажат най-доброто, което в момента се предлага на пазара. Разнообразието е толкова голямо, че чак изненадва. „Ото-Трейлер“ (Otto-Trailer) ще представи добре познатото самосвално полуремарке с алуминев кош „МегаЛайт 3“ (MegaLight 3), известно с ниското си тегло, здравина и оптимална комплектовка. Редом до него ще изложи новото си поколение полуремарке за превоз на инертни материали „МегаФорт“ (MegaFort) – премиера за България и Източна Европа, както и „МегаТимбър“ (MegaTimber) – удобно ново решение за превоз на дървесина, се посочва още в съобщението.
www.bta.bg