Връчиха Наградите „Пловдив“

Тържествената церемония за връчване на Награди „Пловдив“ се състоя на 18 май 2022 година, сряда, от 19.30 часа в Държавен куклен театър – Пловдив.


Тази година една от най-обичаните културни институции в града чества 75-годишен юбилей, затова домакините подготвиха много изненади в спектакъл, озаглавен „Бъдещето е в нашите ръце”.

Той се осъществи в партньорство с Община Пловдив, БНТ1, Драматичен театър – Пловдив, Държавна опера- Пловдив. Водещи на церемонията бяха обичаната актриса Йоана Буковска – Давидова и актьори от Държавен куклен театър – Пловдив.

Сценариен екип на церемонията за Награди „Пловдив“: Ева Кьосовска, Веселин Бойдев, Петър Влайков, режисьор – Ева Кьосовска и Веселин Бойдев. Реализацията на спектакъла се осъществи, съвместно с Екип на БНТ-1. Церемонията бе предавана директно по БНТ-2.

Номинираните и гостите бяха посрещнати с червен килим и музикален поздрав, а Община Пловдив и Държавен куклен театър Пловдив обявиха и благотворителна кауза, която започна преди седмици и продължи и в деня на церемонията. Гостите донесоха детски книжки, които оставиха в „Къщичката за книги“  във фоайето на Кукления театър. Събраните книги ще бъдат дарени на Детска клиника към УМБАЛ „Свети Георги“ за нуждите на болничното училище и лежащо болните деца и ученици.

Сред гостите на церемония  Доц. д-р Стефан Шилев, народен представител от Пловдив град, член на Парламентарната комисия по култура и медии, Йордан Иванов – Областен управител на област Пловдив, Веселина Александрова – общински съветник и член на постоянната комисия по култура в ОбС Пловдив, доц.-д-р Елена Кантарева – Дечева – и.д. директор на ОИ „Старинен Пловдив“, Красимир Линков – директор на ГХГ, Димитър Минев – директор на НБ „Иван Вазов“, представители на всички пловдивските културни институти, много културни деятели, творци, медии.

Престижното отличие „Награда Пловдив“ се връчва всяка година на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година.

Наградата във всяка от 12-те категории е 2000 лева, диплом, статуетка, а за „Специална награда за цялостен принос – 10 000 лева, диплом и статуетка.

Наградата в раздел „Опазване на културното наследство и  съхраняване на паметта“ бе връчена от заместник-кмета Пламен Панов, а неин получател стана БНТ Пловдив за документалната поредица „Открий  Пловдив“ – десет кратки филма, посветени на историческите, архитектурни и културни забележителности на Пловдив.

„Позволете ми да ви поздравя по случай предстоящия най-хубав български празник 24 май. Искам да поздравя всички предложени за награда, всички номинирани и победителите в отделните категории. Истината е, че всички вие сте ни много ценни! Нека продължим да бъдем заедно! Вие да творите спокойно в нашия град, а ние като „невидима ръка“, както е казал Адам Смит, макар и да е имал предвид икономиката, да създаваме добри условия това да се случва“, каза заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов. Той връчи и Специалната награда „Пловдив” за изключителни постижения и цялостен принос в областта на изкуството и културата. С нея бе удостоен  Кръстю Кръстев – директор и главен художествен ръководител на Драматичен театър – Пловдив от 2010 г. –  за изключително високи творчески постижения в областта на културния и театрален мениджмънт,  поддържане на високо художествено и професионално ниво на театралната продукция, поддържане на най-високи професионални стандарти в театралното изкуство, довели до спечелени близо 50 награди „Икар”, „Аскеер”, „Пловдив” и други.

По време на коктейла след церемонията, Държавен куклен театър – Пловдив изненада гостите с огромна празнична торта по повод 75 години от създаването на институцията.

ЕТО И НОСИТЕЛИТЕ НА НАГРАДА „ПЛОВДИВ“ ТАЗИ ГОДИНА:

 

1.„Художествена литература и хуманитаристика”

Красимир Димовски – за „Момичето, което предсказваше миналото.  13 невръстни разказа“,  сборник с разкази

 

2.„Художествен превод“ 

Здравка Петрова за художествен превод от руски език на книгата „Записки на блокадния човек“ от Лидия Гинзбург

 

 3.„Журналистика в сферата на културата“

Антон  Баев  за “Начо On My Mind“  – документални записки от интервюта с една от най-забележителните фигури в българската култура Атанас Кръстев – Начо Културата

 

4. „Архитектура и естетизация на градската среда“

„Арконт Дизайн“ ООД, като част от ДЗЗД „Форум Дизайн“ – ръководител колектив  арх. Радка Стефанова – За комплекс от два обекта, функциониращи в сферата на образованието: основен ремонт и реконструкция на Детска градина „Перуника“  и основен ремонт и реконструкция на СУ „Любен Каравелов“ – сграда 2

 

5.„Музика“

Къща за музикални вълшебства „Дивизи“ – Дивизи ЕООД за „Приказки в оркестъра“ – заключителен концерт на проекта „Деца в оркестъра“

 

 6.„Танцово изкуство“

Мюзикхолен театър – за танцово-театрален мултимедиен шоу спектакъл „Прераждане“, Хореография, сценарий и мултимедия-  Николай Серафимов, режисьор – Васил Караманлиев

 

7. „Театър“

Постановъчен екип и актьорски състав на спектакъла „Коприна“- Драматичен театър „Н.О. Масалитинов“-Пловдив за спектакъла „Коприна“, по романа на Алесандро Барико, драматизация на Александър Секулов, по повод 140- годишнината от създаването на театъра. Режисьор Диана Добрева.

 

8. „Изобразително изкуство“

Силвия Митовска и Петър Белев за съвместна изложба „Persona“ в изложбена зала „2019“

 

 9.„Аудиовизуални изкуства, фотография“

Георги Вачев за фотографска изложба „Музи“ в постоянната експозиция  „Мексиканско изкуство“ на ГХГ, част от програмата на фестивала „Международни фотографски срещи“

 

10.„Опазване на културното наследство и  съхраняване на паметта“

БНТ Пловдив за документалната поредица „Открий  Пловдив“ – десет кратки филма, посветени на историческите, архитектурни и културни забележителности на Пловдив

 

11.„Произведение на изкуството, предназначено за деца“

Постановъчния екип и актьорския състав на спектакъла „Бомбето“ – Държавен куклен театър – Пловдив за „Бомбето“ по Й. Радичков – семеен спектакъл за деца 12+ години и техните родители

 

12.„Съвременни мултижанрови изкуства“

Наградата се разделя между:

Държавна опера – Пловдив – За мултимедийният музикално-танцов спектакъл „Кармина Бурана“ от Карл Орф на върха на хълм Бунарджика, част от OPERA OPEN 2021

и

Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив -Четири впечатляващи арт събития, обединени във фестивален формат Made аt the Academy 2021, полифонично изграден мултижанров продукт на възпитаници и преподаватели от АМТИИ

 

13.Специална Награда „Пловдив“

Кръстю Кръстев – директор и главен художествен ръководител на Драматичен театър – Пловдив от 2010 г. –  За изключително високи творчески постижения в областта на културния и театрален мениджмънт,  поддържане на високо художествено и професионално ниво на театралната продукция, поддържане на най-високи професионални стандарти в театралното изкуство, довели до спечелени близо 50 награди „Икар”, „Аскеер”, „Пловдив” и други.

m.filibe.com