Над 230 000 са били посетителите на Десетия събор на овцевъдите край Петропавловския манастир

Над 230 000 са били посетилтелите на Десетия събор на овцвъдите край Петропавловския манастир, отчитат организаторите от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).


 

novini

 

 

 


Да запазим уникалния български фолклор

Съборът се организира със съдействието на Министерството на земеделието и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.

През трите дни почивни дни около Гергьовден край Петропавловския манастир в специализирани изложения бяха представени над 1000 чистопородни животни – овце, кози, кучета, коне, магарета, селскостопанска техника, оборудване, фуражи. Производители на млечни продукти, преработващи продукция от своите ферми предлагаха различни видове пресни и кисели млека, сирена, кашкавали в зоните за директни продажби.

Абсолютен фаворит в двете състезания по ръчна стрижба на събора стана Бойко Георгиев от с. Боринци. Надпреварата по ръчно доене бе спечелена от Йордан Мариянов от гр. Средец.

Две животни единодушно от публика и жури бяха избрани за „Мистър коч“. Призът си поделиха кочът Гошо от породата Черноглава Плевенска, и Коци – кръстоска между Асаф и Черноглава Плевенска.

На събора имаше състезания по майсторско обезкостяване на агнета, теглене на товари от коне тежковози в различни категории, изложба на Български овчарски кучета и специализиран конкурс с участието на 78 елитни екземпляра.

В народните борби на събора участваха 105 състезатели в различни категории, сред които и момичетата от клуба на олимпийската шампионка Станка Златева, която лично наблюдаваше представянето им. Големият победител в народните борби стана шуменецът Айлин Кудрет, който спечели първо място в категория мъже над 100 кг и получи за награда жив коч.

Гергьовски курбан, кулинарно шоу „В търсене на изгубения вкус“, демонстрации на различни млечни технологии, впечатляващи етно възстановки „ЧифликЪт“, хоротеки, нестинари, народни веселби, концерти с обичани изпълнители и народни оркестри и още много атракции радваха посетителите през трите дни на събитието.

В рамките на събора се проведе и десетото издание на Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, който тази година бе подкрепен от Министерство на културата. На двете фестивални сцени се изявиха над 2500 изпълнители в областта на музикалния, словесен и танцов фолклор, обредите и обичаите, над 270 бяха участниците в Националния конкурс за детска рисунка „Нарисувай Гергьовден“, като най-добрите творби бяха показани на място, в Детската творителница.

Голямата награда на фолклорния конкурс бе присъдена на Дарина-Наталия Янева от школата по народно пеене „Фолклорна магия“, Варна. За първи път от името на Министерство на културата заместник-министър Юрий Вълковски връчи и специални отличия. Грамоти и награди за вокални изпълнения получиха вокален дует „Ади и Ники“ – Аделина Георгиева, на 10 г. от Шумен и Николай Митев, на 9 г. от Котел, Анджелика-Гая Меркова, на 10 г. от НУМТИ „Добрин Петков“-Пловдив и фолклорна формация „Свищовлийче“- Свищов, а за инструменталисти шестокласникът кавалджия Преслав Стефанов от НУИ „Никола Пипков“-Плевен и Милан Дучич, студент от 4-ти курс специалност „Кавал“ в ПУ „Паисий Хилендарски“-Пловдив, посочват още организаторите.

Специален плакет за своята 80-годишнина получи фолклористът проф. Румяна Цинцарска, която е член на журито на конкурса „Заблеяло ми агънце“ от самото му начало.

m.filibe.com

РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите коментари, репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на e-mail: [email protected].Благодаря Ви! 

                                                               Антон Гърдев