„Поход срещу руския фашизъм“ ще стигне до посолството на Русия

„Поход срещу руския фашизъм” ще се проведе тази вечер в София. Началото на мирното шествие е в 18:30 часа на площад „Независимост“, откъдето ще се отправи по ул. „Граф Игнатиев“ и бул. „Драган Цанков“ до посолството на Руската федерация в България. Събитието е продължение на демонстрациите в подкрепа на Украйна, които събраха по над 10 000 души през изминалите седмици.

Днес – в Деня на Европа, се навършват 75 дни от нахлуването на руските войски в Украйна – безпрецедентен акт на непредизвикана агресия, който застрашава мира в цяла Европа,

пишат организаторите. Този ден отбелязва за европейците края на Втората световна война и окончателната победа над нацизма, но в Русия е превърнат в емблема на пропагандата и претенцията за велика сила на Путин.

„България отдавна е фронт за Путиновата пропаганда и изнудвачески подход. Спирането на газовите доставки е само най-скорошният пример за дългогодишна политика за подчинение и зависимост на българската икономика и българското общество, не без съдействието на български политици от целия спектър и дипломатически представители, разпердушинили всички понятия за дипломация и наричащи българските граждани “евроатлантически подлоги”, пишат инициаторите на похода. Те апелират правителството да предостави военна помощ на Украйна като знак, че „България е смела, независима и неподвластна на шантажи държава“.

„Фашизмът днес е в Русия на Путин. Пътят към мир е един – агресорът да изтегли войските си от територията на Украйна и да прекрати нападенията по земя и въздух. Справедливостта изисква виновните за престъпленията срещу украинците да поемат отговорността си. Наша отговорност като граждани е да защитаваме цивилизационния избор на България като свободна държава, която сама определя пътя си“, завършва възванието им.

Напрежение

Сблъсък между граждани възникна днес на Паметника на съветската армия, съобщи БНР. На паметника имаше група хора с плакат „Не предавайте Македония“. Един от тях заяви, че в момента, в който са дошли официални лица, хората са били избутани: „Най-мирно застанахме, както виждате, на плаката пише „Не предавайте Македония“, защото това са хората, които всъщност предадоха Македония. Дойдоха официалните лица, включително бивши общински съветници от БСП, депутати, употребиха сила срещу нас, докато ние си стояхме най-мирно с плакати… Вие виждате няколко счупени знамена, няколко скъсани плакати, всичко това беше, след като започнаха да ни удрят и да ни блъскат“.

Между двете групи прелетяха и взаимни обвинения във фашизъм. На паметника бе и руската посланичка Елеонора Митрофанова. В словото си тя каза, че в момента тече опит за пренаписване на историята като се сменят местата на жертвите и агресорите. Изказването ѝ бе съпроводено от викове срещу нея.

Рано сутринта една от фигурите на паметника на Съветската армия беше оцветена с помощта на дрон. Използвани са цветовете на украинското знаме – жълт и син. Пред паметника на 4 и 5 май имаше сблъсъци. Причината – опита на активисти да опаковат монумента със знамената на България и Украйна. На 4 май знамето на Украйна беше свалено от него. На 5 май граждани, които се обявиха за „неутралитет“ спрямо войната в Украйна, направиха жива верига пред паметника, за да го пазят от опаковане./Сега/