Оркестър „Пловдив“ отбелязва 25 години на сцена

Тази година е юбилейна за акордеониста и певец Славчо Александров и за оркестър „Пловдив“, на който той е ръководител от 25 години.

Славчо и колегите му влагат цялото си сърце и душа в проектите, които подготвят, и се стремят изцяло да отговорят на вкуса на публиката, както и да запазят своя музикален облик, който се градили две десетилетия.

novini
Да запазим уникалния български фолклор

Любовта към народната музика Славчо Александров наследява от майка си Мария и въпреки че е роден в Ямбол през 1972 г., израства в Първомайския край – царството на оркестрите и богатство на талантливи певци и музиканти.

През 1991 г. завършва средното музикално училище в Котел със специалност „народно пеене“, а след това и Музикалната академия в Пловдив със специалности „Дирижиране на народни състави“ и „Педагогика на обучение по музика“. Бил е преподавател и корепетитор в СОУ „Любен Каравелов“ и ОУ „Димитър Талев“, а днес е учител по музика в основното училище на град Хисаря и корепетитор в Центъра за подкрепа на личностно развитие в Асеновград. Въпреки ангажиментите в преподавателската дейност, Славчо намира време за семейството си и оркестъра, за който не спира да композира нова музика. През 2015 г. създава семейство с народната певица и солистка в оркестъра Цонка Нанова.

Талантливият музикант споделя с болка, че концертната дейност в последните месеци е сведена до нула, но разчитат на изяви по ресторанти и клубове, където все още могат да поддържат форма. За Нова година са имали ангажимент в Хасково, който е отпаднал, а за пролетта и лятото отсега имат пазарени няколко сватби. Точно там – на такива семейни тържества, имат и най-интересни случки.

Веднъж ги поканили на сватба в Асеновград, като домакините пояснили, че ресторантът се намира в началото на града, до главния път. Всички в оркестъра обаче разбрали, че тържеството ще е в комплекс, който се намира между Пловдив и Асеновград. Пристигнали в уречения час, разтоварили инструментите и апаратурата и започнали подготовката за първото изпълнение.

За всеки случай Славчо решил да погледне една бутилка с ракия, на която имало етикет със снимка на младоженците и изтръпнал. Оказало се, че са пристигнали на друга сватба. Светкавично събрали отново апаратурата, натоварили инструментите и тръгнали за другия ресторант. Докато гостите се настанявали, те заели мястото си и веднага засвирили, никой не разбрал за гафа им.

През последните две години народните музиканти и оркестрите бяха лишени от възможност за изяви, а заразата с коронавирус направи така, че много формации да се разпаднат, а стотици професионални музиканти да станат строители, охранители и земеделски производители.

От 47 оркестъра в Тракия днес действащи са едва 10.

Николай Чапански

www.marica.bg

m.filibe.com

РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на личния ми e-mail: [email protected]. Благодаря Ви! 

                                                               Антон Гърдев