Още едно признание за уникалността на българския фолклор се случи в рамките на Шестнадесетата сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Да запазим уникалния български фолклор
На сесията многогласното високо пеене от българските села Долен и Сатовча бе обявено за Световно културно наследство.
То е вид орнаментика, породена от специфичния антифонен характер на песните от този фолклорен район. За пеенето, което е изпълнено с различни музикални украшения, местните казват, че било „подигравателен“ отговор на пеенето от съседната нива.
Антифонното пеене е изключително характерно за българския фолклор. То представлява пеене на въпрос – отговор. Когато на две ниви две групи жени са пеели, едните са започвали фразата, а другите са им отговаряли от разстояние. Това на практика са песни, родени в трудовия процес.
Включването на тази уникална многогласна певческа традиция е безспорен успех за българската страна, който се случва в резултат от тясното сътрудничество между всички компетентни институции: Министерството на културата, Института за етнология и фолклористика с Етнографския музей към БАН, Министерството на външните работи, Националната комисия за ЮНЕСКО, посолството на България във Франция (направление „ЮНЕСКО“), Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, общините на селата Долен и Сатовча, както и на женските певчески формации на двете села.
За България това е шесто вписване в представителния списък на ЮНЕСКО след Бистришките баби през 2008 г., чипровското килимарство, празникът „Сурва“ в Пернишко и първомартенските културни практики (заедно с Румъния и Молдова).
www.offnews.bg
m.filibe.com
РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА
Уважаеми любители на българската народна музика, очаквам Вашите репортажи, материали и снимки, свързани с уникалния ни фолклор у дома и по света на личния ми e-mail: [email protected]. Благодаря Ви!
Антон Гърдев