Караници, тръшкане, инат, агресия – това е само част от арсенала на съвременните деца. Как да се справим с огромното предизвикателство да бъдем добри родители в днешния объркан свят?
Вече четирийсет години читателите се обръщат към поредицата на Адел Фабер и Илейн Мазлиш КАК ДА ГОВОРИМ за напътствия в общуването си с децата.
Дъщерята на Адел – Джоана Фабер – и Джули Кинг прилагат тези изпитани стратегии в новата си книга „Как да говорим, когато детето не слуша“, за да предложат решение на някои от най-трудните проблеми, с които се сблъскват родителите.
Първо читателите ще се запознаят с основните средства за общуване, които ще им покажат как да преобразят отношенията си с децата. След това ще се разгледат конкретни житейски ситуации, с които родителите често изпитват затруднения (домашните работи, конфликтите между братя и сестри, дигиталните дилеми, наказанието и много други).
Посредством комбинация от любопитни истории от родители и учители, забавни илюстрации и увлекателни упражнения „Как да говорим, когато детето не слуша“ представя работещи стратегии в битките, които водим на родителския фронт. Само въоръжени до зъби със знания и умения има шанс да спечелим войната и да направим децата си наши съюзници!
Откъс
Част I
ОСНОВНИТЕ СРЕДСТВА ЗА ОБЩУВАНЕ
Ако някога сте се натъквали на съвети как да оцелеете като родител, вероятно сте чували следните поучения: бъдете добри, но категорични; постоянни, но гъвкави; подкрепящи, но не непрестанно надзираващи; поставете граници. Нека не забравяме и безусловната любов, дълбинната връзка, демонстрирането на разбиране и естествено – никога не изпускайте нервите си!
Кой би оспорил тази всекидневна и очевидна мъдрост? Звучи, сякаш е постижима. Особено когато все още нямате деца!
Разбира се, онези от нас, които са направили скока и вече имат истински деца от плът и кръв, скоро ще осъзнаят, че често се оказват в ситуации, в които тези теории не са приложими. Например: двегодишното ви дете пищи пронизително като банши, защото сте му дали грешната шарена чашка; петгодишният ви син е в истерия, защото за домашна работа има да нарисува предмет, който започва с буквичката „Т“ (но по никакъв начин той не желае да нарисува просто топка); дванайсетгодишната ви дъщеря, която вече е наясно с модните тенденции, държи нравоучителна реч, от която разбирате, че сте единственият родител в света, който не купува суперскъпи дизайнерски гуменки; шестнайсетгодишното ви отроче, което току-що е получило шофьорската си книжка, напълно пренебрегва категоричната ви забрана да кара в лошо време и отива на купон в бурята… В такива случаи вие сте на бойното поле и изобщо не усещате онази изтъкана от неизменна обич дълбинна връзка.
Как да постъпя?
Ако някога сте си задавали този въпрос, то добре дошли сте при нас! През последните няколко десетилетия обучаваме родители, учители и други възрастни, които живеят или работят с деца, как да се справят с наистина трудните етапи – всички онези ситуации, които преживяваме всеки ден и в които ни идва да си оскубем косите, – без да губят от очи по-голямата картина. (Добре де, понякога и тя се губи, но важното е да е временно!) В тази книга ще намерите инструментите, от които се нуждаете, за да превъзмогнете неизбежните сблъсъци между възрастни и деца.
m.filibe.com