Сталин – биография, Бент Йенсен

СТАЛИН – БИОГРАФИЯ
Бент Йенсен

Стр.    352
Цена: 16.99 лв.
ISBN:  978-954-8308-59-5

„Сталин – биография“ (издание на „Персей“) разказва как на 6. XII. 1878 г. в забутаното грузинско село Гори се ражда Йосиф Джугашвили. Родителите му са бедни селяни. Бащата е обущар, пропива се и често бие жена си и сина си. Според слуховете истинският баща на момчето е неговият кръстник – кръчмар и борец-аматьор, или пък свещеникът на майката. Петгодишен, Йосиф се разболява сериозно от едра шарка, което трайно загрозява лицето му.

Лявата му ръка пък е обездвижена, вероятно поради пътна злополука в детска възраст. Това обаче не му пречи да получи добра школовка в груби улични боеве. Майка му го записва в местното църковно училище с идеята някой ден да стане свещеник, но поведението му извън училище не се отличава с християнска състрадателност. Йосиф не обръща другата буза, а е склонен към сбивания, честолюбив и отмъстителен е. На всички е ясно, че той иска винаги да бъде първи и да доминира… И след време успява да го постигне.

Приел псевдонима Сталин (от „сталь“, стомана), Йосиф се включва във въоръжената борба против царизма, като участва във въоръжени обири, неведнъж е арестуван и пращан на заточение. Революцията през 1917 г. го отвежда до сърцето на властта. Скоро заема ключова позиция в обкръжението на Ленин, след чиято смърт през 1924 г. съумява да поеме контрола над партийния апарат. Взел властта в свои ръце, той започва решителна разправа с всякакви врагове – реални, измислени и потенциални…

Професор Бент Йенсен споделя:

„Тази книга се гради на дългогодишния ми интерес към личността Сталин и феномена „сталинизъм”. Крахът на системата в Съветския съюз разкри огромен брой нови източници. Хипнотичното въздействие, което той и след смъртта си упражнява върху мнозина, в наши дни е изчезнало. Опитал съм се да обхвана живота му от раждането до смъртта, а също така и във всичките роли, които играе – на професионален революционер-марксист, на ръководител на организация, каквато светът дотогава не познава, на масов убиец и унищожител на руската култура, на държавник и военачалник, на човек с интимен живот, на личност, която продължава да упражнява колосално влияние в страната си и по света.

Изложението ми се опира на вече направени изследвания върху Сталин и системата, създадена от него. То се гради на базата на стари и нови западни проучвания, както и на достъпните руски източници – разбира се, всичко това в моята интерпретация на историк и според моите разбирания за това какви са подбудите на Сталин и сподвижниците му, към какво се стреми и какво постига.

Книгата разказва също за силата на обаянието на примитивния и брутален човек на властта спрямо мнозина интелектуалци, които иначе се обявяват за хуманисти и радетели на всякакви други благородни неща.

Книгата неизбежно разказва и за обкръжението на Сталин, за близките му сподвижници, за съперниците и враговете му, за семейството и роднините му. Без многобройни усърдни помощници той не би могъл да постигне онова, което постига. Как става така, че един посредствен и тираничен човек като Сталин наследява един толкова надарен и демократично настроен човек като Ленин; каква е причината за терора, който вилнее в Съветския съюз през 30-те години на XX век; защо партийните водачи, борили се рамо до рамо с Ленин, по време на процесите в Москва се признават за виновни; какво стои зад антисемитските вълни, залели Съветския съюз в края на 40-те и началото на 50-те; какви са обстоятелствата около смъртта на тиранина през март 1953 г. – наистина ли е отровен от собствените си хора, или е починал от естествена смърт?

Би било и дръзко, и подвеждащо да се твърди, че на всички тези въпроси може да се даде ясен и пълен отговор. От друга страна, днес е възможно да се отиде много по-далеч, отколкото само до преди няколко години. Това се дължи на разпада на Съветския съюз и заедно с него на системата, която Сталин създава и управлява. Този разпад е равнозначен на широк достъп до материали от всякакъв характер, които дотогава са били заключени „херметически”.