АМТИИ в Пловдив отбеляза 106 години от рождението на своя патрон

АМТИИ в Пловдив отбеляза 106 години от рождението на своя патрон

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив (АМТИИ) отбелязва 106 години от рождението на своя патрон – на големия композитор, педагог, човекът, който през 1964 г. използва авторитета си на музикант и общественик, за да открие в родния си град първото в страната извънстолично висше училище по музика.

Снимки: Ичо Динков

Тогавашният „Висш музикално-педагогически институт“ прераства в академия по изкуствата, която днес е единствена в страната по обхвата на своята мултижанровост.

АМТИИ чества празника си с три специални събития. „На името на патрона ни, проф. Асен Диамандиев, от тази година учредяваме специално отличие за успешно представящи се студенти“, съобщи проф. Шекерджиева-Новак, ректор на висшето училище.

Снимки: Ичо Динков

На 15 ноември ръководството на Академията обяви първите 3-ма наградени със специален диплом и финансови средства, отличени от трите факултета – Мартин Даскалов от „Музикална педагогика“, Яна Демирова от „Музикален фолклор и хореография“ и Христо Михов от „Изобразителни изкуства“.

На проф. Асен Диамандиев е посветена и изложбата ,,Изкуство по време на пандемия“. Проекти и рисунки от работния процес на студентите в специалност „Дизайн на облеклото“ към АМТИИ желаещите ще могат да разгледат на 16 ноември от 18 часа в новата разкрита археологическа зала, т.нар. Източен сектор на Античния стадион на Филипопол (под сградата на магазин H&M на Главната улица).

Снимки: Ичо Динков

Изложбата е по програма „Пловдив за младите“ към Община Пловдив. „С подкрепата на фондация „Откривай и развивай“ имаме възможност да покажем и разкажем на публиката за това как протича процес на обучение във време на изолация, и как се намира вдъхновение, за да създаваш изкуство по време на криза“, обяснява преподавателят доц. д-р Динка Якимова-Касабова. „Въпреки, че контактът ни бе ограничен до светещия монитор, ние създадохме наша виртуална академия и не спряхме да търсим методи за качествено обучение на младите творци.

С подкрепата на ръководството и бързата реакция за въвеждане на облачна система от ректора не загубихме времето на нашите студенти. Част от резултатите могат да се видят до седмица след откриването на изложбата на 16.11.2021 г.“, посочва доц. д-р Касабова.

Изложба с академичните издания за 2020/2021, организирана от академичната библиотека е третото събитие, посветено на празника. В библиотеката са показани сборници от научните форуми на Арт академията по изкуствата – Пролетни научни четения 2020; Международната научна конференция „Еволюция срещу революция“ – 2020, осъществена съвместно с регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе; Годишник – 2020, сборник с доклади от Международната научнопрактическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“; четирите нови броя на академичното издание АртСпектър; продукцията на новосъздадената „Академична библиотека“ и др.

В по-голямата си част изданията са с оригинален бранд, част от търсената нова идентичност на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив.

m.filibe.com