По-скъпи храни и бензин доведоха до инфлация от 0.1% през февруари

Лекото поскъпване на горивата и храните през февруари доведе до месечна инфлация от 0.1% за пръв път от октомври 2014 г. насам, когато цените на тока бяха увеличени с 10%.

Въпреки това на годишна база дефлацията в България продължава за 19-ти пореден месец (-0.5%), но нивото й все пак е двойно по-ниско от това през януари (-1%). Средногодишната инфлация за периода март 2014 г. – февруари 2015 г. спрямо същия предходен период също продължава да е отрицателна (-1.1%), показват предварителните данни на НСИ.

Причините

По данни на НСИ цената на дизела през февруари се е повишила с 4.7%, на бензина А95Н и А98Х – с 1.6%, а на течните горива за битови нужди – с 4.9%. След като петролът на световния пазар поскъпна от около 45 долара за барел през януари до средно 61 долара за барел през февруари, цените на горивата в България бързо го последваха.

Освен горивата са се повишили и цените на хранителните продукти, които са и косвено свързани с цената на бензина. Най-осезаемо е поскъпването при зеленчуците (краставици, зеле, моркови, домати), цитрусовите и южните плодове. С 0.1% се повишават цените и в здравеопазването и съобщенията, а с 0.3% – в образованието.

Продължават обаче да поевтиняват облеклото, обувките, газообразните горива за битови нужди, газ пропан-бутан, жилищното обзавеждане и битовата техника. Още от края на миналата година потреблението именно на трайните стоки започна да се увеличава, което може да рефлектира скоро и на цените им. Поредното поевтиняване на облеклото и обувките може да се свърже с разпродажбите на зимните колекции, които търговските вериги традиционно правят през януари и февруари. Цените на текущите разходи за вода, електроенергия, газ, наеми и поддръжка на жилища не се променят спрямо януари.

Цените на стоките в „малката потребителска кошница“ за най-нискодоходните 20% от домакинствата също са се увеличили през февруари спрямо предходния месец. Повишението е с 0.5%, а от началото на годината е с 0.8%. Причината са отново по-високите цени на храните. Нехранителните стоки са поевтинели с общо 0.9%, докато цените на услугите остават на нивото си от януари.

Петролът остава ключов

Основен фактор дали България ще излезе от дефлация през тази година ще продължат да бъдат цените на петрола на международния и на местния пазар. На конференцията Wealth Management Forum, организирана от „Капитал“, Симон Фасдал от Saxo Bank и Йоаким Хагман от „Райфайзен кепитъл мениджмънт“ прогнозираха, че цените на петрола на световния пазар ще се стабилизират между 55 и 70 долара за барел тази година и едва ли ще достигнат предишния таван от над 100 долара за барел.

Според Фасдал цените на петрола зависят от голямото му предлагане и от ръста на световната икономика. При запазване на петролните цени на сегашното ниво вероятно цените на дребно в България ще продължат да варират минимално, в рамките на прогнозите на институциите. Прогнозата на Министерството на финансите е за средногодишна инфлация през 2015 г. от 0.1%. От своя страна през февруари Европейската комисия прогнозира спад на потребителските цени (средногодишна дефлация) в България от 0.5% през 2015 г. /Kapital.bg