БНБ доказа, че в България е необходим и банков борд

Преподавателят в УНСС проф. Боян Дуранкев  коментира в „Преди всички“ ситуацията около КТБ и най-важното от вчерашната дискусия при президента:

Това е блудкав трилър с размит фокус. Няма отговор на основните въпроси – например: гнила ябълка ли е КТБ? Доколко е гнила?

Ако е гнила, това означава ли че не може да бъде доразвита и да функционира? Кой и виновен за гниенето? Само отвътре ли, или това, което се случи отвън? Четвърто, защо БНБ и прокуратурата не прекратиха медийните и институционалните атаки към  КТБ, тъй като основна задача на БНБ е контролът върху банковата система. Защо друга банка бе спасена две седмици по-късно, а тази – не?

Проф. Дуранкев каза още, че ситуацията може да се изясни, като се отговори на въпроса – кой има сметка от ликвидацията на КТБ? Той припомни друга подобна ситуация у нас: Не бих казал, че се е случило нещо, което да е уникално. Откакто имаме валутен  борд, три банки банкрутираха и шест–седем бяха подкрепяни по най-различен начин и от държавата.

Президентството е високо ниво там да се коментира една частна банка. Демокрацията означава прозрачност. Защо да не падне тайната за доходите на банкерите, за членовене на УС на БНБ. Нормално е при демокрация гражданите да са ориентирани дали да подкрепят действията на държавата. Но има твърде много големи интереси, които стоят зад КТБ и зад другите банки.

Освен това проф. Дуранкев предупреди: Не трябва да се има пълно доверие на българския съд в момента. Това, което ще се случи, тъй като и прокуратурата и съдът не предприеха мерки за защита на банката, преди тя да бъде обявена в несъстоятелност. Това, което се случваше, показваше, че всяка банка може да бъде убита от два–три вестника и всяка банка може да бъде рпазклатена по някакъв начин институционално.

Този трилър ще продължава дълго и това в президентството е само един епизод. Добре е, че при президента не се стигна до банковата тайна, никой да не говори против банката, защото оттук има една крачка до Закона за защита на държавата – никой да не говори против държавата.

БНБ доказа, че в България, освен валутен борд, е необходим и банков борд.

Другия проблем – актуализацията на бюджета – проф. Дуранкев коментира така: В момента е мътна водата, бизнесът не си плаща данъците – около 30 процента, гражданите също. България изпада в една сива зона. /БНР/