До 4 години затвор за шофьора от катастрофата с влака край Септември

До 4 години затвор може да получи шофьорът на камиона, пресякъл на червено жп прелеза и причинил катастрофата с влак край Септември вчера. Срещу него ще бъде повдигнато обвинение. Състоянието на двама от ранените е критично, съобщи Нова телевизия.

Шестима са пострадалите при инцидента между влак и товарен автомобил в района на индустриалната зона в град Септември. Той стана на жп линията София-Пловдив. Двама от пострадалите са с опасност за живота. Най-сериозно ранените са жени с мозъчни контузии.

Едната е на 62 години. Другият сериозно пострадал, но без опасност за живота, е шофьорът на камиона, пресякъл на червено неохраняемия жп прелез. Още трима души – един мъж и две жени, са настанени в Областната многопрофилна болница в Пазарджик. Те са с леки наранявания.

Водачът не се е съобразил със светлинната сигнализация и за това е блъснат от мотрисата „Дезиро“. Сигналът за инцидента е получен малко след 16,30 ч. Всички пострадали пътници са пътували в първия вагон на влака, който е смачкан от силния удар. Прозорците на вагона са изпочупени, а един от тях е разцепен от метална колона и е твърде вероятно точно тя да е причинила сериозните наранявания на двете жени. За пътниците от влака е създадена организация за превоз с автобуси до Пловдив.

Към мястото на инцидента отпътуваха снощи заместник-министърът на транспорта Антон Гинев, заместник-изпълнителният директор на БДЖ инж. Чавдар Трендафилов, генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” инж. Милчо Ламбрев, заместник-генералният директор инж. Златин Крумов, главният ревизор по безопасността инж. Бисер Минчев.

Ръководствата на БДЖ и НКЖИ призовават водачите на пътни превозни средства да спазват правилата за движение по пътищата. Всяко неспазване на Закона за движение по пътищата и преминаване при спуснати бариери или звукова и светлинна сигнализации, показващи приближаването на влак към прелеза, е риск за живота на водачите на превозните средства и техните спътници.

Инциденти от този род също така нарушават графика за движение на влаковете и предизвикват значителни икономически загуби. /Марица/