Прокуратурата тихомълком е прекратила разследването за заменките

По него обвиняеми бяха Нихат Кабил и Стефан Юруков

Софийска градска прокуратура (СГП) е прекратила тихомълком разследването за заменките на държавни имоти по времето на „Тройната коалиция“.

Това е станало в деня, в който Пламен Орешарски беше избран за премиер с подкрепата на ДПС и БСП.

За разлика от образуването на делото, което беше съобщено шумно, държавното обвинение не е намерило за необходимо да съобщи за решението си.

По делото за длъжностно престъпления бяха привлечени като обвиняеми бившият министър на земеделието Нихат Кабил, бившият министър на Държавната агенция по горите Стефан Юруков и изпълнителният директор на Държавното горско управление Илиян Симеонов.

От СГП съобщиха, че мотивът за прекратяване на разследването е липсата на извършeно престъпление от обвиняемите.

Един месец след решението на прокуратурата да прекрати делото, постановлението й е било обжалвано от Стефан Юруков пред Софийски градски съд.

„Капитал“ научи, че делото е било разпределено на съдия Антон Урумов, който потвърждава прекратяването на разследването и месец и половина по-късно определението му влиза в сила.

Обжалвайки пред съда, Стефан Юруков на практика цели прокурорският акт по прекратяването да стане „стабилен“, т.е. да се минира всякаква възможност за ново разследване по въпроса.

Преди две седмици Европейската комисия прие, че въпросните сделки представляват нерегламентирана държавна помощ и България ще трябва да възстанови сумите по тях в бюджета.

Разследването на прокуратурата по случая продължи близо три години и обект на проверката бяха малка  част от заменките от времето на Тройната коалиция.

В този период са извършени 132 заменки за 24 577 дка терени от горския фонд.

Решението на ЕК все още не е публикувано в официалния вестник на комисията, но „Капитал“ се запозна с неговото съдържание.

Според документа от 132 замени, извършени в периода 2007 – 2009 г., 45 най-вероятно отговарят на критерия за неправомерна помощ и бенефициентите ще трябва да доплатят разликата между административните и пазарните цени на терените в държавния бюджет.

Проверка на „Капитал“ показа, че пряко засегнати от решението на ЕК са ограничен кръг от бизнесмени като Гриша Ганчев, Христо Ковачки, Тодор Батков, Димитър Борисов и други, тясно свързани с властта през годините без значение коя партия е на власт.