Германският посланик: Гражданското общество в България се събуди

Прозрачността при обществените поръчки е от ключово значение и е съвсем естествено, че Европейската комисия реагира, защото тя управлява парите на данъкоплатците от всички страни-членки на ЕС.

Въпреки всичко смятам, че в последно време България осъзнава, колко важно е да се справи с този проблем, при това максимално бързо.Това заяви пред БНР посланикът на Федерална република Германия Матиас Хьопфнер. След пет години в София посланикът напуска страната.На въпрос дали след седем години членство в ЕС България успява да се възползва от всички предимства на това членство посланик Хьопфнер отговори: „Със сигурност не.

И това личи на първо място от усвояването на европейските фондове, което към момента е незадоволително. А тази тема е много важна, особено сега, когато има блокирани европейски средства по някои програми.

Проблемът е в процедурите по отпускането на средствата, и подобряването им ще бъде едно от основните предизвикателства за следващото българско правителство, включително и за служебния кабинет“.Негово превъзходителство каза, че по време на неговия мандат у нас са се случили немалко положителни неща:“Гражданското общество се събуди, носено от едно еманципирано, ангажирано и талантливо младо поколение, което е обърнато към света.

Тези млади хора видимо променят България. Аз го наблюдавам с очите си през последните пет години. Днес вече се говори открито по теми, които до скоро бяха табу, а това е успех на гражданското общество.

Трябва да подчертая, че в този процес важна и конструктивна роля играе и българският президент, който заговори открито за дефицитите и проблемите на страната. А те са основно в областта на правосъдието, и то на първо място в прилагането на законите, особено по отношение на високите етажи на властта.

Тук все още се наблюдава известна избирателност при прилагането на закона, а това води до загуба на доверие не само от страна на гражданите, а и от страна на чужди инвеститори. За мен основният проблем е в съществуването на частни икономически интереси, които се сформираха по време на прехода и доведоха до известно преплитане с политиката. Но не ме разбирайте погрешно – лобизмът е легитимна практика и съществува навсякъде, включително и в Германия, но съществува при определени граници, които не бива да се преминават.

Не бива да се допуска възникването на държава в държавата, защото това подкопава легитимацията на държавните органи и пречи на икономическото развитие“, каза посланикът пред националното радио.Матиас Хьопфнер не веднъж е използвал различни форуми, за да обърне внимание върху проблемите на медийната среда в България.

„Когато медиите се използват от собствениците си на първо място за да обслужват безцеремонно личните си бизнес интереси, то тогава тези медии не могат да изпълняват обществено-политическата си задача в рамките на едно демократично общество.

На фона на модерното демократично общество това е недопустимо и трябва да се промени. Според мен този проблем също е едно от предизвикателствата пред следващото българско правителство“, заяви още Хьопфнер. /Trud/