Дясната ръка на Василев осветли схемите му

Бисер Лазов свидетел за фиктивни преводи към фирма „Бромак”

Бисер Лазов, който е сочен за дясна ръка на скандалния банкер Цветан Василев, е пропял срещу него. Това стана ясно на вчерашното заседание на Софийския градски съд.

На него беше гледано искането на прокуратурата да останат постоянно зад решетките четиримата ключови играчи в КТБ, които бяха арестувани в петък за неправомерното изнасяне от банката на близо 206 млн. лева и обвинени в длъжностно присвояване.

Това са шефът на УС на КТБ и изпълнителен директор Орлин Русев, главният касиер Маргарита Петрова, главната счетоводителка Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева–Кючукова.

По време на пледоарията на държавното обвинение стана ясно, че прокурорите са привлекли като свидетели две възлови фигури от схемите на Василев. Основната е Лазов, който е ключов играч в обкръжението на скандалния банкер и фигурира в редица свързани с него фирми.

Той е сред съакционерите и в перлата на инвестиционния бизнес на Василев – „Хедж инвестмънт България”. Вторият свидетел, дал показания пред прокуратурата, е Теодора Танева – изпълнителен директор на ТЦ-ИМЕ, която участва и в още няколко дружества от бизнесимперията на Василев.

За факта, че кеш, без каквито и да било надлежни документи
и само срещу разписка от КТБ са били изнесени близо 206 млн. лева, стана ясно в петък, когато управителят на БНБ Иван Искров изнесе данните от одитния доклад в трезора. Пак тогава стана ясно, че е установена липсата на документи от досиетата за отпускането на 3,5 млрд. лева кредити при положение, че всички заеми, дадени от банката, са в размер на 5,4 млрд. лева.

Огромна част от кредитите са отишли във фирми, свързани с Василев, обявиха още от БНБ. Според тогавашната информация колосалната сума от 206 млн. лева е била изнесена в един и същи ден. Вчера обаче стана ясно, че източването е започнало още през 2011 г. За разплитането на схемата пък са помогнали именно Лазов и Танева. Самата схема беше детайлно описана от двамата прокурори по делото. Според тях парите започнали да изчезват още в края на 2011 година.

В периода между Коледа и Нова година по разпореждане на Цветан Василев били изготвени фиктивни договори за кредити на фирми, близки до него. Дружествата потвърждавали с документи, че са получили парите, но след това не погасявали дълговете и към КТБ не е имало постъпления.

От главната каса на КТБ още в този период изчезнали 157 милиона в левове и валута. Липсата както на тези пари, така и на останалите, източени по-късно във времето, обаче лъснала едва тази година при започналото разследване след сигнал от управителя на БНБ Иван Искров до главния прокурор Сотир Цацаров.

В опит да заметат следите от фирмата еднолична собственост на Цветан Василев „Бромак” заявили на 26 юни тази година, че са получили 93 139 500 евро, 23 657 575 лв. и 45 000 долара. Общият левов еквивалент на тези пари е 205,9 млн. лева.

Пред квесторите на БНБ главният касиер на КТБ Маргарита Петрова посочила, че сама предала сумата в чували на Иван Стойков, управител на фирма „Бромак”. Той бил упълномощен от Цветан Василев да подпише документите, че е получил парите.

В докладна от зам. главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова до квесторите пък пишело, че не е удържана комисиона от „Бромак” в голям размер.

Разпореждане

Държавното обвинение твърди, че в много случаи Цветан Василев лично разпореждал осигуряване на пари в брой от главна каса, за да бъдат прикрити липси. В периода 16-19 юни тази година изпълнителният директор на КТБ Орлин Русев говорил няколко пъти с Василев по телефона и дори отишъл до Виена за среща с него. Имало е разговори в присъствието на свидетеля Бисер Лазов, който е близък приятел на Цветан Василев от 20 години. Мажоритарният собственик на КТБ посъветвал да бъдат направени фиктивни преводи към „Бромак” със задна дата, за да се заличат липсите на пари от главна каса.

С тази задача се заела Борислава Тренева-Кючукова, която поискала от компютърните специалисти в банката да бъдат променени датите на някои документи и те да станат с дата преди влизането на квесторите в КТБ. От IT отдела обаче отказали с обяснението, че ще останат следи от тази манипулация. По-късно пък фирми, свързани с Цветан Василев, направили фиктивни тегления от „Бромак”, за което свидетелствала Теодора Танева.

Според прокуратурата всички действия на обвиняемите са били умишлени, имало е сериозна подготовка за прикриване на липсите на пари от главна каса. Държавното обвинение твърди, че има опасност задържаните да се укрият. Деянието им застрашава националната сигурност и те могат да използват знанията и уменията си, за да прикрият доказателства по делото, заради което поиска оставането им ареста.

До редакционното приключване на броя заседанието все още продължаваше и съдът не бе взел решение. /Монитор/