Корабостроителницата в Бургас вече е собственост на ПИБ

Големият кредитор на предприятието придоби основните му активи на търг срещу 47.5 млн. лв.

Първа инвестиционна банка (ПИБ) придоби основните производствени активи на „Бургаски корабостроителници“ в търг за 47.5 млн. лв. Това обяви пред „Капитал Daily“ съдебният изпълнител Таня Маджарова, която организира процедурата по искане на банката. Финансовата институция е основен кредитор на предприятието, към което претенции имат десетки фирми и работници. Нейният иск е за невърнати кредити от 30 млн. евро по данни на съдебния изпълнител.

Със сделката корабостроителницата, която беше приватизирана от фирми от групата на Васил Божков, вече директно преминава към кредитора си. От месеци всъщност банката контролираше дружеството, но сега пряко взима основното производство. Строителството и ремонтът там бяха замрели през последните години, а през декември окончателно бяха съкратени всички служители. Сега ПИБ има две години, за да продаде придобивката си. Ако има заинтересовани, сделката ще е лесна, защото ще се предлага чист актив. А иначе процедурата по фалит може да се точи и десетилетие.

Дълг срещу собственост

Маджарова обясни, че съгласно процедурите ПИБ ще може да направи прихващане на суми, които има да взема от корабостроителниците, за сметка на онова, която трябва да внесе за покупка. Дейностите по приключването на сделката може да отнемат повече от месец, през който може да постъпват възражения срещу продажбата, включително от самата корабостроителница. Реакция от нейна страна едва ли може да се очаква, имайки предвид, че и сега дружеството се контролира индиректно от банката кредитор. Тя е обезпечила вземанията си с ипотеки на активи, но придобивайки собственост върху тях чрез публичен търг, за ПИБ би било по-бързо и сигурно, че ще получи обратно парите си.

От Първа инвестиционна банка не отговориха на въпросите, които „Капитал Daily“ изпрати в края на миналата седмица във връзка с приключилата продажба.

Без конкуренция

Търгът за основните активи на корабостроителницата в Бургас бе обявен в средата на март по искане на ПИБ в качеството й на основен кредитор. Те бяха обособени в четири имота, за които можеше да се наддава поотделно. Общата площ на пуснатите за продажба терени заедно с прилежащите им сгради бе 562 хил. кв.м от общо 800 хил. кв.м, притежавани от предприятието. Началната цена от 47 млн. лв. представляваше 75% от оценката, извършена от независим експерт. Ако търгът не бе успял от първия път, същите активи щяха да бъдат повторно извадени за продажба на още по-ниска цена, която щеше да бъде с 20% под първоначалната.

В първите дни от обявяването на процедурата в „Бургаски корабостроителници“ е имало посещение от потенциални участници в търга, каза тогава изпълнителният директор на дружеството Деян Маринов. Интерес към предприятието проявяваше и германското дружество P&S Project, но оттам коментираха пред „Капитал Daily“, че обявената цена е твърде висока.

Заявки за участие са постъпили в последния ден за подаване на оферти. Едната е била на ПИБ, която обаче не е внесла задатък, тъй като е взискател и законът й позволява да извърши прихващане между задълженията си и онова, което има да взема от длъжника. Другият кандидат е бургаската фирма „Девин – Гала“, която е проявила интерес към един от по-малките парцели, предложени на търга, но не го печели. Резултатът от символичната конкуренция между наддавачите е постигането на сума, която е малко по-висока от първоначално обявената за групата от активи, или общо 47.5 млн. лв. Следва процедура по прехвърляне на имотите в полза на ПИБ, която ще отнеме седмици.

„Капитал Daily“ не успя да се свърже с представител на ръководството й, но от предишен разговор с изпълнителния директор на предприятието Деян Маринов стана ясно, че мениджмънтът не възразява срещу начина, по който кредиторът опитва да събере вземанията си. И преди публичната продан „Бургаски корабостроителници“ се намираха под влиянието на основния си кредитор, като според близки до дружеството собственикът на 80.6% от акциите на предприятието – сейшелската „Хунас инвестмънтс лимитед“, е свързана с банката.

В момента дейностите в корабостроителниците се контролират от временен синдик, който разреши да се извърши подготовка на оборудване, с което да се поемат поръчки за ремонт на кораби. В съда се гледат два иска за обявяване на „Бургаски корабостроителници“ в несъстоятелност – единият е подаден от „ПСТ холдинг“ (също свързано с ПИБ) заради дълг от 3 млн. лв., а другият е по искане на новото ръководство на дружеството, което по този начин се опитва да наложи общ запор над активите му и да се застрахова от продажби „на парче“, задвижени от други кредитори.

Позната схема

Резултатът от нея напомня на случилото се с други големи дружества, които банката активно е кредитирала в миналото. През 2011 г. ПИБ финансира фирмата „Елтрейд къмпани“ на 26-годишния Лъчезар Варнаджиев, която купи бившия металургичен гигант „Кремиковци“ на публичен търг срещу 316 млн. лв. Година по-късно с посредничеството на „Хармони 2012“ бе наложен контрол над основни производствени мощности в „Оловно-цинков комплекс“ – Кърджали. В първия случай последва нарязване на скрап на излишното оборудване и опит за частична препродажба, засега без резултат. При ОЦК е обещано възстановяване на цинковото производство, но до този момент планът не е готов. /Капитал/