В страната на беззаконието

Законите в България се заобикалят и нарушават често и лесно. Когато пък държавата реши да се намеси, го прави избирателно. Два български сюжета от последните дни илюстрират ясно тези станали вече банални изводи.

Какво е общото между ромите от старозагорския квартал „Лозенец” и собствениците на ски бизнеса в Банско? Въпросът на пръв поглед звучи абсурдно. В единия случай става дума за процъфтяваща бедност и мизерия, в другия – за процъфтяващо (поне по българските стандарти) благосъстояние и дори лукс. И все пак общо има. И едните, и другите имат проблеми с горите и … със законите.

Стара Загора, „Лозенец”, „Аязмото”

Голяма част от ромите в „Лозенец” са дошли отнякъде, самонастанили са се и си построили къщи без да питат никого. Години наред кварталът се разраства за сметка на боровата гора в съседния парк „Аязмото” – всяко лято в него пламват умишлени пожари, после на мястото на изгорелите дървета изникват нови къщи.

През всичкото това време и местната власт, и държавните контролни органи не просто си затварят очите, но и мълчаливо насърчават нарушителите на закона, като ги регистрират и им издават лични карти с новата им адресна регистрация, в някои случаи им събират данък сгради и такса смет. Новите сгради са присъединени към мрежите за комунални услуги със съответните партиди, обитателите им си плащат сметките за ток и вода със съответните бележки. Което сега им дава основание да претендират, че са си напълно „законни”.

Банско, ски зоната, Национален парк „Пирин”

Протест срещу унищожаването на Национален парк „Пирин“ и политическия чадър над нарушенията в ски зона Банско

След като през 2001 година получават съответната концесия, собствениците на ски бизнеса в Банско пък лека-полека и без да питат никого разширяват ски зоната за сметка на боровите гори в Националния парк „Пирин”. Официално измерване десет години по-късно показва, че към разрешените с концесионния договор 990 декара са добавени още 650. Върху тях са изникнали общо седем нови обекта – писти, лифтове, резервоар и чайна – всичките с крайно съмнителна законност, както показа проверка на Върховната административна прокуратура в началото на тази година.През това време държавата и контролните ѝ органи не просто си затварят очите (ако не бяха екологичните организации, сигурно щяха да си ги затварят и досега), но и на практика насърчават нарушителите на закона – винаги се намирала някоя от многобройните отговорни институции по веригата на съгласуване и разрешения, която да намери основание да им издаде някой от многобройните необходими документи. А също и като им събират данъци включително за обектите, построени на места, където стопанската дейност по принцип е забранена. Което сега дава основание на концесионерите да твърдят, че всичките им съоръжения са си напълно „законни”.

Открийте приликата

Но не са. По това си приличат ромите от „Лозенец” и бизнесмените от Банско. Тази прилика не е случайна. Това, всъщност, по един или друг начин, е повсеместно действащата българска схема.

Трудно е да се каже кое е в началото и кое в края на тази схема. Дали несъвършените, необвързани помежду си закони, които заедно с правилата и процедурите съдържат и „вратичките” за тяхното заобикаляне.

Дали населението, склонно при всеки удобен случай да използва тези „вратички”.

Или властта, която не може или не иска да контролира и налага спазването на закона – поради нехайство, безсилие или корупция.

Голямата разлика

Между двата сюжета, за които става дума, и между участниците в тях, разбира се, има и хиляди разлики. Най-голямата от тях се разигра пред очите ни в последните седмици.

Едните, ромите от „Лозенец”, бяха строго наказани. Въпреки яростната им съпротива, къщите им бяха разрушени с жандармерия и багери – показно, по телевизията. За назидание и като пример, че „законът трябва да е за всички“.

На другите, бизнесмените от Банско, с все още тайно решение от последното заседание на междувременно подалото оставка правителство, не само се спестява наказанието (поради „изтекъл давностен срок”), но и на практика се легализират както досегашното разширение на ски зоната, така и построеното върху него. Сега предстои да наблюдаваме какво ще измислят институциите, за да им разрешат ново разширяване, изсичане и бетониране. Начин ще се намери, не се съмнявайте.

Най-страшна в случая е именно тази драматична разлика в прилагането на закона, защото тя умножава многократно недоверието в държавата и в самата възможност за съществуване на някакъв правов ред. Държава на ужким, държава на заразно и самовъзпроизвеждащо се беззаконие. /DW/

1 comment

  1. Законът трябва да се спазва. Това означава да се събори каквото е незаконно построено в Пирин и не само там. И още. Всички. АМА ВСИЧКИ (няма такива „Аз не бях, той /тя/ беше“) държавни и общински служители от страната да отиват там на бригада да разчистват на ръка бетонните отпадъци след разрушаването. Да спят на палатки, с котлова храна, вода с водоноски и без тоалетна хартия. През 1986 г. в Чернобил командироваха стотици хиляди, куцо и сакато да разчиства на ръка радиоактивните останки. Там така наказваха тия дето не били достатъчно „верни“ на партията. Тук е време да се наказват тия дето не са верни на Родината. Да се почне с Борисов, Бареков, Станишев, Каракачанов, Кунева. Президентът също може да стане доброволец.

Коментарите са изключени.