Цар Киро взел 9,5 млн. лв. заем от Здравко Куманов

Кирил Рашков-Цар Киро е декларирал, че е взел 9,5 млн. лв. от алкохолния бос Здравко Куманов в началото на 90-те години на миналия век, и така се е опитал да оправдае богатството си пред данъчните, пише „24 часа“.

Това е записано в данъчния ревизионен акт на Рашков, по който става ясно, че разходите му превишават приходите с 1,5 млн. лв. за периода от 2005 до 2010 г. Установено е, че е строил къщи, купувал е джипове, пътувал е в чужбина, а няма как да е спечелил пари, за да води този охолен начин на живот. Не бил подавал и данъчни декларации и съотвено не плащал налози за доходите си. Сега
трябва да внесе 471 хил. лв. данъци, колкото е начетът и на съпругата му Царица Костадинка – 471 хил.

Срещу самотитулувалия се като монарх на ромите в БългарияЦар Киро и роднините му текат и наказателни дела за укриване на данъци. Освен това те трябва да платят налозите си. Административният съд в Пловдив вече е потвърдил актовете на НАП като законосъобразни, но предстои да се произнесе и ВАС.

Делата са насрочени за 2015 г. „24 часа“ разполага с ревизионните актове на цялата фамилия Рашкови и кореспонденцията по тях. В документите има фрапиращи факти. Всички те ще трябва да внесат близо 2 млн. лв. в хазната, ако съдът потвърди решенията на данъчните.

Заемодателят на Цар Киро – Здравко Куманов, е бил съдружник на банкера Валентин Моллов, а общата им фирма „Ем Еф Ай Брос“ е теглила кредити от едноименната банка на бизнесмена. Дружеството фигурира и в прословутия доклад на бившия вътрешен министър Николай Добрев, като е посочено, че заемът към свързаната фирма е безнадежден.

„Ем Еф Ай Брос“ е бил производител на спиртни напитки, какъвто е бизнесът и на Кирил Рашков.
Винзаводът в родното село на Куманов Руен е приватизиран от Моллов, а след това го поема Куманов. По-късно между тях възникват спорове за подялба на общия бизнес и неуредени финансови отношения.

Когато стартира данъчната ревизия на Цар Киро, Здравко Куманов подписва и декларация пред нотариус, че през 1993 и 1994 г. е дал заемите на Рашков. Точно по това време е създадена и фирмата му с Моллов.

Заради заемите, които е отпускал на Цар Киро преди 20 г., от НАП правят ревизия и на Здравко Куманов. Тя установява, че и той не е разполагал с декларираните средства, които е дал на приятеля си.

Освен в бизнеса Здравко Куманов е бил закратко и в политиката. В миналото е бил общински съветник в Куклен от БЗНС-НС на Анастасия Мозер, а през 2011 година е кандидат за общински съветник в листата на Общност на демократичните сили в Куклен.

Мащабната данъчна проверка на Рашкови бе назначена след инцидента в село Катуница през есента на 2011 г., когато беше убит 19-годишният Ангел Петров.
Цар Киро е посочил, че е получавал пари от продажба на старо желязо, автомобили и имоти. В разходната част данъчните са сложили всички заеми и дарения, които е дал, сметките за вода, ток и мобилни телефони, както и пътуванията в чужбина, основно във Великобритания.

За дадените му от Здравко Куманов 9,5 млн. лв. НАП твърдят, че няма никаква логика такава сума да се предостави без обезпечения, лихви, клаузи, и то в брой. Посочено е, че заемите са икономически
абсурд, защото Цар Киро по това време не е декларирал никакви доходи и не е плащал данъци. Затова данъчните се съмняват, че договорите на Рашков със Здравко Куманов са съставени в хода на ревизията с цел той да докаже извършените разходи. Освен това Кирил Рашков не е представил никакви доказателства, че е връщал заема на Здравко Куманов.

През 2005 г. алкохолният бос от Руен е имал проблеми с правосъдието заради сделка на държавно предприятие, на което е бил директор.Снахата на Цар Киро Гергина също се е пробвала да оправдае разходите си за милиони със заем, който според НАП не е доказан.

Тя твърди, че бизнесменът Чавдар Стойчев от Пловдив е дал без условия и обезпечения 650 хил. лв. през 2005 година. Интересно е, че фирма на същия бизнесмен дължи над 1,4 млн. на НАП и е съден за данъчни престъпления. Самият Стойчен е декларирал, че заемът към Гергина Рашкова е реален, като доходите му са от дружество, което е регистрирано в Швейцария.

Пред НАП главата на фамилията Цар Киро е декларирал, че е предоставил и заем на сина си Ангел в размер на 190 хил. лв., но отново не дал никакви доказателства за това.

За да определят новата данъчна основа за доходите на Кирил Рашков за 2008 г., данъчните вземат предвид и негов договор с „Литекс Комерс“. В този случай обаче заемодател е цар Киро, а сумата е 762 хил. лв. „24 часа“ изпрати запитване до офиса на фирмата за повече подробности, но до редакционното приключване на броя отговор не беше получен.

При обиските в имотите му през 2011 г. поемно лице разказа, че е видял договор с „Литекс“. От ръководството на футболния клуб категорично отрекоха тази информация. В ревизионния акт на Кирил Рашков обаче е посочено друго юридическо лице, а именно голямата фирма, която има широк предмет на дейност, а една от тях е търговия със захар.

„Такъв договор не е доказателство, че посочената в него сума е получена от „Литекс Комерс“. От друга страна, договорът за заем е реален, т.е. правните му последици възникват с предаването на сумата от заемодателя на заемополучателя, а липсват доказателства за превеждане
на сумата“, пише във възраженията си до НАП адвокатът на Кирил Рашков Иван Гогов във връзка със спорния договор. Защитникът на ромската фамилия по казуса с данъците, не отговаряше на мобилния си телефон.

За отношения между Цар Киро и „Литекс Комерс“ се споменава и в постановление за прекратяване на наказателно производство на Окръжна прокуратура – Пловдив.

На 1 ноември 2009 г. шефът на митницата в града праща служители да проверят спиртоварната на Цар Киро в Катуница за незаконно производство на алкохол.

Те откриват в сградата огромно количество меласа, а инсталацията била в работен режим. По това време цехът на фирмата „Евро Стандарт“ ЕООД със собственик сина на Цар Киро Ангел Рашков няма лиценз за производство. На мястото пристигат и полицаи от РПУ – Асеновград.

На мястото вместо Ангел Рашков пристигнал синът му Кирил, който носи името на дядо си. Започва разследване срещу неизвестен извършител за незаконно производство
на спирт

Синът на Цар Киро Ангел Рашков обяснил, че меласата е купена от „Литекс Комерс“, но той я продавал на животновъди. Продуктът е остатъчен от производството на захар и може да служи както за храна на животни, така и за производство на спиртни напитки.

Разследването на окръжната прокуратура приключва два месеца по-късно с постановление за прекратяване на наказателното производство. Не става ясно дали 800-те тона меласа в спиртоварната от 2009 година е стоката, за която е сключен договор между Цар Киро и „Литекс Комерс“ от 2008-а, който е взет предвид от НАП за преизчисляване на данъците му.
Изграждането на спиртоварната на Цар Киро и оценката на разходите по нея заемат основно място в ревизионния акт на ромския барон. Експертна оценка на НАП сочи, че оборудването струва 670 хил. лв, но Цар Киро и защитата му не са съгласни с това.

За хотел-ресторанта си в Пловдив, пред който беше арестуван заради живака, данъчните са определили, че строително-монтажните работи по него за 2007 и 2008 г. струват над 550 хил. лв. Кирил Рашков си купил и „Мерцедес S 350“, редовно пътувал в чужбина.
Внукът работил на черно в чужбина

Любимият внук на Кирил Рашков, който е кръстен на него, трябва да плати 150 хил. лв. данъци и лихви за 565-те хил. лв., разходи, които не е могъл да докаже. От проверката на НАП става ясно, че той е нямал доходи, за да си купува автомобили, да строи къщи и да пътува в чужбина.

От 1998 до 2010 г. сменил два мерцедеса, БВМ и джип „Рейндж Роувър“. Кирил Рашков-младши твърди, че част от парите му са от сватбата. Баща му, Принц Ангел разказал, че синът му се е трудил в чужбина от 2004 до 2009 г. и е работил на черно в Англия и Испания.

Засечени са негови преводи с „Уестърн Юнион“ към роднините в България. Строителството на къщата било дело на семейна фирма, а материалите били на Принц Ангел. /Марица/