“Столипиново” пред бунт – утре събарят нелегалните търговски обекти

90% от всички сгради в пловдивския квартал “Столипоново” са незаконни.

Общината не може да премахне тези, в които живеят хора, тъй като така ще наруши правата им, но местната власт в Пловдив възнамерява да проведе мащабна операция по събаряне на нелегалните търговски обекти.

В петък сутринта цялата западна страна на улица „Крайна” в “Столипиново” ще бъде изчистена от незаконни постройки. Под ударите на закона попадат около 70 нелегални лавки, фризьорски салони, солариуми, гаражи и магазини за хранителни стоки, съобщи bTV.

„Това са павилиони, които не отговарят на никакви изисквания – нито на Регионалната здравна инспекция, нито на Агенцията по храните. Повечето от тях не плащат никакви данъци на общината, защото нямат разрешение за търговска дейност”, обясни пред телевизията кметът на район „Източен” Петър Петров.

На мястото на съборените незаконни бараки ще бъдат изградени зелени площи с пейки. От местната власт обещават да предоставят на всички желаещи законни парцели за изграждането на търговски обекти. Всеки може да се яви на търг, но трябва да си плати.

„Всеки един от тези граждани на квартал Столипиново, който желае да упражнява някаква търговска дейност, ще му бъде предоставено по схема място, където може да си ситуира търговския обект, да си плаща данъците към община Пловдив и да работи като нормален гражданин на република България”, подчерта районният кмет.

Новината за предстоящата инвазия на багери и полиция не се приема дружелюбно в “Столипиново”. „Повече кражби ще има. И война ще има. Няма да можем да излизаме вънка, ще ни трепат! Ако излизам с бананите, ще ме удрят на главата да ми вземат банана! Всичко живо ще измре, по-лошо ще стане! Къде да стоим, кажи ми къде?!? На Марица?! На Марица какво ще правим – ще хващаме рибите, ще идват рибите да ни правят оборот”, възмутен е Искан, уличен търговец на банани.

„Аз продавам веро, прах, такива неща, зеленчуци. Отивам на борсата, взимам. Е, колко дни стана, аз не може да си взимам лекарствата даже! Къде да се местиме, трябва пари да строим отново – откъде?! Няма пари, нито нищо!”, оплаква се Маргарита Михайлова, която притежава нелегална лавка.

Леля Фанка държи незаконна квартална бакалия от 30 години. Досега тя не е платила една стотинка данък към общината, но въпреки това се чувства онеправдана. „Първо да ми дадат на мене работа, тогава и аз да бутам това!”, настоява Фанка.

На леля Фанка разчитат поне още 20 семейства от квартала, които пазаруват редовно на вересия. „Аз вересия давам на хората…. И помощи взимат ли, или заплатата – идват, плащат мене”, казва продавачката.

„Ами, хляба, чушки, домати, олио, сирене – всичко каквото има вътре, от каквото имаме нужда си взимаме. Дава на вересия. Иначе много е добра жена”, потвърди Галина, жителка на Столипиново.

Йордан Бакалов притежава незаконен хранителен магазин до близката автобусна спирка. „Ние искахме да плащаме. Те защо не ни дадоха да си узаконим магазините?! Бива ли сега, не е ли срамна работа да ми бутат магазина?! Три семейства изхранвам с тоя магазин! Имам фирма, регистрирана ми е, всичко!”, оплаква се Бакалов, който също има нелегален магазин за хранителни стоки.

„Ще спреме, ако трябва, ще спреме и багерите! Стачка ще направиме! Няма да бутат! Тоя магазин ще остане! Ако бутат, аз кво ще правим. От тука аз вземам го вересия! Без пари идвам тука, той даваш! Шъ стане тука стачка за петък!”, заканват се жителите на ромския квартал в Пловдив.

Според жителите на гетото община Пловдив няма право да събаря незаконните им постройки, след като не е осигурила елементарни санитарни условия за живот. Избите в околните общински блокове са пълни с фекалии и нечистотии, а чистата питейна вода е лукс.  /24часа/